-6.2 C
Warka
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKonkurs wieńców dożynkowych we Wrociszewie

  Konkurs wieńców dożynkowych we Wrociszewie

  Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo nazywane jest Świętem Matki Boskiej Zielnej – patronki ziemi i płodów rolnych. To najbardziej rolnicze ze wszystkich świąt Maryjnych.  Z tej okazji, 15 sierpnia, składane są symboliczne dary w postaci zbóż, warzyw,  kwiatów i owoców.

  Połowa sierpnia to czas zbiorów i pierwszych dożynek. Żniwa od wieków stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Ogrom czasu i pracy. Cała egzystencja rolnika zależała od udanych albo nieudanych zbiorów. W dniu Matki Boskiej Zielnej we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, wyrażając w ten sposób radość z zebranych plonów. Z plonów tych cieszyć się mogą jednak ci, którzy sumiennie wypełniają swe obowiązki. Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie biedował”. We wrociszewskiej parafii nie próżnował nikt.

  15-go sierpnia kościół wypełnił się zapachem kwiatów, ziół i świeżych owoców. Dla uświetnienia obchodów tego pięknego maryjnego święta odbył się parafialny konkurs wieńców dożynkowych. W pamięci każdy miał ubiegłoroczny sukces konkursu i pozytywne emocje jakie wzbudzał wśród parafian.  W trosce  o zachowanie pięknej rolniczej tradycji, organizatorzy wydarzenia, ksiądz proboszcz Adam Ostrowski oraz członkowie Stowarzyszenia Made in Bończa przygotowali jego drugą edycję. W szranki o tytuł najpiękniejszego stanęło pięć prac przygotowanych przez mieszkańców: Woli Palczewskiej, Opożdżewa, Bończy, grupę seniorską „Michałowskie Poziomki” oraz jeden wieniec indywidualny wykonany przez Aleksandrę Kwiatkowską. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. W skład 4-osobowego jury wchodzili: ks. Proboszcz Adam Ostrowski, Grażyna Wachnik – reprezentująca Szkołę Podstawową w Michałowie, pasjonat historii, niestrudzony badacz i dokumentalista dziejów naszej Małej Ojczyzny, Lidia Grzegorek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Konarach, społecznik i aktywny animator życia kulturalnego lokalnej społeczności, Dorota Lenarczyk reprezentująca Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – dobry duch wszelkich społecznych inicjatyw wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem.  Zwycięzcą został wieniec przygotowany przez mieszkańców Bończy, drugie miejsce przypadło reprezentacji Opożdżewa, a trzecie wywalczyła grupa seniorska „Michałowskie Poziomki”.  Wszyscy uczestnicy dostali upominki oraz dyplomy okolicznościowe.

  Zainteresowanie konkursem  napawa optymizmem i budzi ogromną radość, nie tylko wśród organizatorów, ale także wśród wiernych, którzy tego dnia odwiedzają wrociszewską świątynię. Kolorowe kwiaty i zioła, odświętne stroje, wszystko to sprawiło niezapomniane wrażenie i dawało niezwykłą oprawę maryjnemu świętu.  Ksiądz proboszcz serdecznie dziękował wszystkim uczestnikom, gratulował pomysłowości, kunsztu i talentu, a przede wszystkim zaangażowania.

  Symbolem dożynek jest również chleb – symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Zgodnie z wieloletnią tradycją kościoła we Wrociszewie na koniec uroczystej mszy, panie reprezentujące wieś Michałów Parcele pokroiły upieczony specjalnie na tę okazję chleb i rozdzieliły pomiędzy zgromadzonych w kościele parafian.

  Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.

  Stowarzyszenie Made in Bończa

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE