12.1 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej

  Dzień Pułaskiego 2018

  Dzień Kazimierza Pułaskiego jest stałym elementem życia publicznego w Warce od lat. Wiele instytucji i organizacji, którym patronuje Kazimierz Pułaski, spotyka się tego dnia w muzeum jego imienia. Tegoroczne obchody odbędą się 11 października (początek uroczystości – godz. 12.00). Po części oficjalnej zostanie otwarta wystawa „Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”. Ekspozycja ma szczególne znaczenie dla miasta, ponieważ to właśnie w Warce w latach 20. i 30. XIX w. stacjonowały oddziały rakietników.

  Na obchody Dnia Pułaskiego zapraszają: Starosta Grójecki Marek Ścisłowski oraz Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego Iwona Stefaniak. W samo południe rozpocznie się część patriotyczna uroczystości pod pomnikiem patrona muzeum. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji i organizacji z terenu Warki oraz powiatu, poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Tego dnia uczniowie klas I Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego złożą uroczyście ślubowanie i zostaną przyjęci do społeczności szkolnej.

  W części artystycznej, na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego  zostanie  otwarta wystawa czasowa pt. „Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”. Ekspozycja została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

  Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1. poł. XIX w. Ukazano sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, a także warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków.

  Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie bitwy o Warszawę 6 września 1831 r. wojsk polskich i rosyjskich na reducie Ordona. Dzięki badaniom prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie można dziś odtworzyć przebieg tego starcia. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona. Na ekspozycji pokazane zostały także eksponaty pozyskane w wyniku współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  Rakietnicy w Warce

  W latach 1823–1830 w Warce stacjonowały dwie półkompanie rakietników: konnych i pieszych. Pieszymi dowodził kapitan Karol Skalski, konnymi zaś pułkownik Józef Jaszowski. Warka w czasach rakietników miała ok. 2000 mieszkańców i ok. 130 domów. Umieszczenie i utrzymanie w tak małym miasteczku jednostki artyleryjskiej stanowiło duży wysiłek organizacyjno-aprowizacyjny. Potrzebowano koszar, stajni, wartowni, poligonu i lokali. Starano się dojść do sytuacji, kiedy wszyscy żołnierze mieszkaliby na stałe w Warce, co wyeliminowałoby uciążliwości związane z codziennym dochodzeniem na służbę z okolicznych i dalszych wiosek. Z drugiej strony obecność rakietników ożywiła życie miasteczka, zdynamizowała jego rozwój gospodarczo-kulturalny. Warkę prawie codziennie wizytowały osobistości wojskowe: Maurycy Hauke, Wincenty Krasiński, Piotr Karol Franciszek Bontemps i inni. Na pobycie rakietników zyskali mieszkańcy ziemi wareckiej: Polacy i Żydzi, karczmarze, rzemieślnicy, sklepikarze, właściciele majątków. Wśród żołnierzy zdarzały się osoby wnoszące intelektualny pierwiastek w życie miasta i regionu. Pułkownik Jaszowski, mający za sobą studia filozoficzne i prawnicze, prowadził korespondencję urzędową nie tylko w języku polskim, ale także w rosyjskim i francuskim. Na uliczkach Warki rozlegała się muzyka ośmioosobowej orkiestry dętej rakietników. Wielu ze stacjonujących w mieście i okolicach żołnierzy założyło tu rodziny. Wareccy rakietnicy wzięli udział w powstaniu listopadowym walcząc m.in. w bitwie pod Olszynką Grochowską.

  Wystawa będzie czynna w muzeum do 30 stycznia 2019 r. Już dziś serdecznie zapraszamy.

  Partnerami Dnia Pułaskiego 2018 są: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Browar WARKA, Państwo Angelika i Jarosław Nowociel – Hurtowania Artykułów Spożywczych w Grzegorzewicach, Zajazd na Winiarach, Piekarnia Kazana.

  Inf. muzeum

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE