Bardzo… Aktywny Dzień Dziecka

Bardzo… Aktywny Dzień Dziecka

Tegoroczny „Aktywny Dzień Dziecka” na wareckim rynku był szczególny. Wszystko za sprawą dodatkowych, ponadprogramowych atrakcji jakie dostarczyła pogoda. Najpierw było pięknie i słonecznie, później spadł niespodziewany deszcz, po nim wyszło słońce i gdy zaczęliśmy już na dobre świętować ten szczególny dla najmłodszych dzień pogoda zaskoczyła po raz kolejny, tym razem na dobre. Ale zacznijmy od początku…

W niedzielę 2 czerwca, w samo południe, dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” w Warce Andrzej Zaręba, przedstawił plan tegorocznego Aktywnego Dnia Dziecka, opowiedział zgromadzonym o dostępnych atrakcjach po czym zaprosił na scenę pierwszych uczestników 4. Gminnego Przeglądu Twórczości Szkolnej – Kubusiowe Przedszkole. Po występie najmłodszych artystów nastąpiło oficjalne przekazanie dzieciom klucza do miasta przez Burmistrza Warki Dariusza Gizkę, Wiceburmistrz Teresę Knyzio oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Aldonę Rzeźnik. Po tym symbolicznym geście przyszedł czas na dalszą zabawę i prezentacje: Szkoły Tańca „Emotion” działającej w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce i dzieci z Samorządowego Przedszkola „Bajkowy Statek”. Później, przed coraz tłumniej przybywającą na warecki rynek publicznością, zaprezentował się Mistrz Świata w Footbagu czyli potocznej „zośki”. Po jego występie, zgodnie z przygotowanym scenariuszem na scenie pojawili się uczniowie z PSP nr 2 w Warce. Niestety, po czterech utworach nastąpiło to czego najbardziej obawiali się organizatorzy – załamanie pogody. Ulewny, kilkudziesięciominutowy deszcz spowodował „zalanie” sceny i sprzętu nagłośnieniowego. Niebezpieczeństwo związane z porażeniem prądem lub całkowitym zniszczeniem sprzętu doprowadziło do podjęcia przez organizatorów decyzji o zakończeniu występów scenicznych. Część atrakcji, które były przewidziane w godzinach 12-15 niestety również po deszczu już nie udało się reaktywować. Na szczęście dla tych, którzy przetrwali ten pogodowy „armagedon” i tych, którzy później dotarli na rynek ponownie uruchomione zostały wszystkie dmuchańce wśród których największą popularnością cieszył się długi na 26 metrów tor przeszkód i gigantyczna zjeżdżalnia, która swoją górną krawędzią sięgała szczytu ratusza.

Jednak zanim pogoda spłatała wszystkim figla dzieci miały możliwość skorzystać, poza występami scenicznymi, z licznych atrakcji. Jedną z nich był specjalny Tor Sprawnościowy. Zadaniem maluchów chcących wziąć w nim udział było odebranie z „bazy” mapy, a następnie podjęcie sportowych wyzwań przygotowanych przez kluby sportowe (KS Warka, WTS Warka, KS Pułaski Warka i KS Start Pułaski Warka) oraz kluby fitness (Forma i Odnova). Za poprawne wykonanie sportowego zadania dzieci otrzymywały naklejkę. Po uzbieraniu wszystkich naklejek, kierowały się do fotobudki aby wykonać zdjęcie do Dyplomu Mistrza Sportu. Na koniec dzieci otrzymywały w namiocie organizatorów nagrodę: skakankę lub piłeczkę „zośkę”. Takie nagrody nie były przypadkowe gdyż po pierwsze wśród atrakcji imprezy był wspomniany wcześniej Mistrz Świata Foodbag czyli właśnie „zośki”, który oprócz pokazu na scenie prowadził również naukę gry w „4 kwadraty” a po drugie o godz. 15:00 miało mieć miejsce bicie rekordu Warki w ilości osób skaczących na skakance, które niestety pokrzyżowała pogoda.

Szkolne Koło Wolontariatu działające przy SP nr 1 w Warce w ramach projektu „Kronika sportowa. Czyli jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy” Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadziło gry i zabawy podwórkowe m.in. w kapsle, gumę czy klasy. Na ich stanowisku dzieci mogły również otrzymać modelowany według własnego życzenia balonik oraz pomalować twarz.

Jak co roku wareccy strażacy z OSP oraz Policja udostępnili najmłodszym do zwiedzania swoje pojazdy. Strażacy dodatkowo przygotowali stanowisko celnościowe z sikawką gdzie dzieci mogły przekonać się jak to jest być małym strażakiem. Były również warsztaty z pierwszej pomocy. Każdy zadbał o to aby jego stanowisko było jak najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających dzięki czemu wszystkie cieszyły się ogromną popularnością.

Mimo pogody, która przedzieliła Aktywny Dzień Dziecka na dwie części, tego dnia, przez warecki rynek przewinęły się setki dzieci wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami, którzy z uśmiechem na ustach odwiedzali przygotowane stoiska i bawili na czterech darmowych dmuchańcach aż do godziny 19 (zabawa specjalnie przedłużona o godzinę)…

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, nade wszystko dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom dzięki którym Aktywny Dzień Dziecka mógł się odbyć.

Są to: Samorząd Miasta i Gminy Warka wraz ze swoimi jednostkami (Centrum Sportu i Rekreacji, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej), Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o., Komisariat Policji w Warce, Ochotnicza Straż Pożarna w Warce, ABC Dziecka, Szkolne Koło Wolontariatu przy SP nr 1 w Warce, Kluby Sportowe (WTS Warka, KS Warka, KS Pułaski Warka, KS Start Pułaski Warka), Klubom Fitness (Forma, Odnova), Fotobudka Bum Cyk Cyki, Lodziarnia Delicja.

Dworek na Długiej

Zdjęcia: Rafał Donica

Udostępnij:
← Teatr Piaskowej Animacji w wareckiej bibliotece Z „Sokołem” bezpieczniej →

Dodaj komentarz