Młodzież na powstańczym szlaku

Młodzież na powstańczym szlaku

W sobotę, 18 maja odbył się XLVIII Zlot Młodzieży „Kwitnące jabłonie”. Tegoroczny rajd młodych turystów znalazł się w cyklu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego i przebiegał pod hasłem „Na powstańczym szlaku”.

Grupą ponad 90 osób zgromadziliśmy się na stacji PKP w Warce, by pociągiem o 15:57 dotrzeć do Gośniewic. Tam czekała na nas pani przewodnik i Konrad Bielecki z Mazowieckiego Forum Oddziału. Mimo ogromnej ilości komarów, podczas wędrówki podziwialiśmy piękno wiosennych pól i lasów. Po krótkim odpoczynku w Murowance  dotarliśmy na miejsce zbiórki w Gołębiowie, przy mogile powstańczej. Tu dołączyło do nas około stu piechurów z PSP w Nowej Wsi i przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Warce.

Na tych terenach, 18 maja 1863 r. oddział powstańczy majora Władysława Grabowskiego stoczył krwawą bitwę z regularnym wojskiem carskim dowodzonym przez gen. Mikołaja Mellera Zakomelskiego. Poległych powstańców pochowano w miejscu bitwy, gdzie dziś znajduje się mogiła upamiętniająca ich bohaterstwo. 180 jeńców Rosjanie prowadzili do Warszawy. Płk Władysław Kononowicz podjął pod Chojnowem nieudaną próbę ich odbicia.

O godz. 18.00 rozpoczęły się główne uroczystości, na które przybyli: wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski, posłowie na sejm Marek Suski i Dariusz Bąk, przedstawiciele władz powiatu w osobach starosty Mariana Górskiego i członka zarządu Jana Traczyka, władze gminy Jasieniec – wójt Marek Pietrzak i przewodniczący Rady Gminy Jasieniec, władze gminy Warka z burmistrzem Dariuszem Gizką, zastępcą burmistrza Teresą Knyzio i przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Celejewskim. Licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi: Gołębiów, Nowej Wsi, Murowanki, Rytomoczydeł i Ryszek.

Dowódca 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, płk Andrzej Kozera, przywitał wszystkich zebranych, a zastępca prezesa – Marzena Jankowska, przedstawiła krótki rys historyczny bitwy pod Gołębiowem. Uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Ogrodzienic i orkiestra wojskowa.

Msza Święta Polowa celebrowana przez kapelana jednostki wojskowej zgromadziła przedstawicieli 17 organizacji ze sztandarami- szkół podstawowych, średnich i ponadpodstawowych gminy Jasieniec i Warka, OSP z Nowej Wsi, Ryszek i Gośniewic, Jednostki Wojskowej z Ogrodzienic, Nadleśnictwa Grójec i Klubu Żołnierzy Rezerwy. Przy mogile odczytany został Apel Pamięci. Śmierć i bohaterstwo powstańców uczczono salwą honorową. Przedstawiciele władz i organizacji złożyli wiązanki, wieńce i zapalili znicze.

Podczas spotkania, nasz kolega, Ryszard Fruba, otrzymał złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Wszystkie turystyczne drużyny otrzymały dyplomy uczestnictwa i upominki. Mieliśmy również okazję wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej oraz piosenek patriotycznych w wykonaniu solistek. Obejrzeliśmy również małą rekonstrukcję bitwy pod Gołębiowem w wykonaniu grupy z Warki. Na zakończenie posililiśmy się żołnierską grochówkę i upiekliśmy kiełbaski.

Organizatorami byli Wójt Gminy Jasieniec-Marek Pietrzak, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. – Marzena Tomaszewska, dowódca 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego – płk Andrzej Kozera, Urząd Gminy Warka, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce, Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w Warce.

Zarząd Oddziału PTTK w Warce

Zobacz galerię zdjęć.

Udostępnij:
← Warecki "Dzień Dziecka" Ble, Ble, Ble… o Miłości →

Dodaj komentarz