12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKamera, akcja, start... w Bończy!

  Kamera, akcja, start… w Bończy!

  Młodzieżowa Rada Sołecka z Bończy w akcji. Grupa nastolatków rozpoczęła realizację projektu T. Bończa, dofinansowanego w ramach programu Działaj Lokalnie, który to projekt zakłada stworzenie  młodzieżowej telewizji lokalnej. Ważną część zadań projektowych stanowią zajęcia warsztatowe mające na celu podniesie kompetencji i zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu pracy dziennikarskiej.  Młodzież z Bończy aktywnie i z zapałem przystąpiła do realizacji projektu i od początku czerwca spotyka się z przedstawicielami świata mediów.

  Pierwsze zajęcia miały charakter warsztatów wyjazdowy. 4 czerwca młodzi dziennikarze z Bończy odwiedzili ośrodek kozienickiej telewizji lokalnej Kronika Kozienicka, gdzie mieli okazję podglądać telewizję „od kuchni”. Gospodarze chętnie opowiadali o swej pracy, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, prezentowali studio i zaprosili młodszych kolegów do stworzenia swych pierwszych materiałów. Doskonale wyposażone kozienickie studio, które pod względem zaawansowania technicznego może konkurować z największymi stacjami telewizyjnymi w kraju, daje możliwość tworzenia w pełni profesjonalnych serwisów i przygotowywania materiałów na najwyższym poziomie. Dla młodzieży z Bończy wizyta była szansą na spotkanie oko w oko z kamerą i próba swych sił przed jej szklanym okiem. Efekty zajęć warsztatowych, w postaci krótkiego newsa, znalazły się w serwisie Kroniki Kozienickiej. Warsztaty nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc i uprzejmość dyrektora  Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka Pani Elwiry Kozłowskiej  oraz „ekipy” Kroniki Kozienickiej KDK.

  Kolejne zajęcia odbyły się 22 czerwca w Świetlicy w Bończy. Poprowadził je Pan Piotr Szymaniak. Prelegent jest dziennikarzem Dziennika Gazety Prawnej, a wcześniej pracował w takich tytułach jak Życie Warszawy i Rzeczpospolita. Od 15 lat wykonuje zawód dziennikarza a od 6 zajmuje się problematyką prawną. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii News. Dla wchodzących w świat mediów młodych pasjonatów spotkanie z tak doświadczonym dziennikarzem prasowym było niezmiernie inspirującym i pouczającym. Pan Piotr z pasją i zaangażowaniem opowiadał o tym , jak ważny i odpowiedzialny jest zawód dziennikarza. Mówił ile satysfakcji i zadowolenia potrafi przynieść i jaką rolę  odgrywa w życiu społecznym. Opowiadał o odpowiedzialności za słowo o obowiązku rzetelności i odpowiedzialności. Podczas spotkania poruszano bardzo ważne kwestie praw obywatela i jego relacji z państwem oraz władzą. Młodzi słuchacze wyszli z warsztatów z przekonaniem, że rola, której chcą się podjąć jest naprawdę ważna i pozwoli im mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, ale wymaga prawdziwej rzetelności i maksimum zaangażowania. Zauważyli, że gazety fajnie się czyta, jednak często zapominając, że po „drugiej stornie kartki”, stoją niezwykli ludzie, którzy z chaosu informacji, wyłuskują dla nas te najbardziej istotne i starają się przekazać idee, które są dla nich ważne.

  Bohaterem spotkania 25 czerwca był aktor filmowy i teatralny Robert Koszucki. Znany m.in. z seriali Na dobre i na złe, M jak miłość czy Kryminalni. Aktor szybko nawiązał kontakt z młodzieżą i zaprosił ją do wspólnej pracy nad podstawami warsztatu aktorskiego i zaznajomił z zasadami wystąpień publicznych. Uczestnicy w warsztatów aktorskich prowadzonych przez Roberta Koszuckiego mieli szanse, przyjrzeć się dokładniej projektowi, spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy i odpowiedzieć na pytania: „Po co?” i „Dlaczego?” Dowiedzieli się również, że w pracy aktora najważniejszy jest oddech. Nauczyli się, że kamera, może straszna z zewnątrz, tak naprawdę nie jest krwiożerczą bestią i praca z nią jest naprawdę wdzięczna i przyjemna.

  Najbliższe zaplanowane warsztaty, to spotkanie 29 czerwca z Markiem Wilczurą – doświadczonym i cenionym fotografem przyrody. Będzie więc wyprawa w plener i próba uchwycenia piękna przyrody.

  Przed członkami Młodzieżowej Rady Sołeckiej jeszcze wiele nauki i wiele spotkań z praktykami, którzy zgodzili się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zainspirować młodzież do działania. Na liście zaplanowanych warsztatów są zajęcia z fotografii, savoir vivre, historii sztuki, dziennikarstwa telewizyjnego,spotkanie z socjologami i historykami idei oraz wizyta w telewizji publicznej. Wszyscy prelegenci prowadzą zajęcia nieodpłatnie, poświęcają swój czas i dzielą się wiedzą wierząc, że warto inwestować w młodych ludzi i ich rozwój. Przed Młodzieżową Radą Sołecką ciekawe i pracowite lato, bo równocześnie z tworzeniem telewizji będą pracowali nad rozwojem swoje organizacji. Konsultanci i trenerzy Biura Obsługi Inicjatyw Społecznych zgodzili się zaangażować w to zadanie i będą wraz z młodzieżą pracować nad rozwojem kompetencji w dwu obszarach: formalnym (rola, zadania, statut, regulamin) i kompetencji komunikacyjnych, w szczególności prowadzenie spotkań, wspólne podejmowanie decyzji.

  Projekt „T.Bończa” realizowany jest przez Młodzieżową Radę Sołecką z Bończy dzięki dotacji Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, którego lokalnym operatorem jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. a lokalnymi Partnerami: Gmina Warka, Starostwo Powiatowe w Grójcu, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., DELTIMA, TRANS-MED Dariusz Witkowski.

  Stowarzyszenie Made in Bończa

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE