Więcej

  Zastrzelili Kononowicza

  4 czerwca, dokładnie w 150-rocznicę rozstrzelania dowódcy oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – pułkownika Władysława Kononowicza wraz z jego adiunktami odbyła się poświęcona temu wydarzeniu inscenizacja historyczna.

  O godz. 20:30 żołnierze carscy wprowadzili do wareckiego ratusza schwytanych powstańców gdzie odbył się nad nimi sąd wojenny. Po krótkim wprowadzeniu historycznym przez narratora rosyjski sędzia odczytał zgromadzonym na rynku mieszkańcom wyrok – śmierć przez rozstrzelanie. Skazańcy w asyście wojskowej odprowadzeni zostali na wareckie błonia, gdzie przygotowane zostało miejsce egzekucji. W marszowym rytmie wybijanym przez werblistów za powstańcami podążała spora grupa uczestników inscenizacji. Zanim dowódca rosyjskiego oddziału wydał rozkaz „pal” z tłumu słychać było spontaniczne okrzyki potępiające oprawców. Obecni na uroczystości oddali hołd poległym powstańcom minutą ciszy a symboliczny wieniec na znajdującym się nieopodal „Kopcu Powstańców Styczniowych”  złożyli przybyli na uroczystość potomkowie płk. Kononowicza – Grażyna Kononowicz i Aleksander Szmitt.

  Po inscenizacji uczestnicy zaproszeni zostali na teren strzelnicy miejskiej gdzie na dużym ekranie odbył się premierowy pokaz multimedialnej wersji komiksu „Nadzieja, męstwo i śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Pomimo niesprzyjającej pogody znaczna część uczestników obejrzała pokaz i na koniec nagrodziła jego twórców gromkimi brawami.

  Na szczęście deszcz nie padał zbyt długo i całość uroczystości mogła zakończyć się zaplanowanym ogniskiem i poczęstunkiem.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  Organizator uroczystości – Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” pragnie podziękować za pomoc: Klubowi Żołnierzy Rezerwy za udostępnienie miejsca i pomoc logistyczną, Nadleśnictwu Dobieszyn za przekazanie drewna, wareckim harcerzom (Szymon Bartczak, Marcin Kasprzak, Wojciech Niemirski, Aleksander Nowicki, Artur Podworski, Patryk Puzianowski, Adam Rudnicki, Piotr Żyła) za pomoc przy obstawieniu przemarszu i inscenizacji, Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Warce za pomoc logistyczną, werblistom z Orkiestry Moderato – Ryszardowi Kupidurze, Pawłowi Gębskiemu i Jakubowi Regulskiemu, osobom z asysty “Kopca Powstańców” – Sławomirowi Gablerowi i Janowi Marczakowi oraz osobom zaangażowanym w samą inscenizacji wymienionym poniżej.
  Inscenizacja historyczna:

  Obsada:

  Płk Władysław Kononowicz – Janusz Kornatek

  Feliks Łabędzki – Mateusz Gwardys

  Edmund Sadowski – Przemysław Sułkowski

  Dowódca rosyjskich żołnierzy – Tomasz Jastrzębski

  Żołnierz carski – Adam Gajownik

  Żołnierz carski – Grzegorz Podworski

  Żołnierz carski – Wiesław Sobota

  Żołnierz carski – Karol Bielecki

  Narrator – Grzegorz Paczkowski

  Oficer carski – Sędzia – Łukasz Rejer

  Głos rosyjskiego oficera Witnera – Andrzej Zaręba

   

  Scenariusz – Anna i Leszek Owczarczykowie

  Muzyka – Kuba Szydło

  Mieszkańcy Warki – mieszkańcy Warki

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE