Więcej
  Strona głównaInstytucjeSzkoły PodstawoweJęzykowe dylematy pewnej Agaty...

  Językowe dylematy pewnej Agaty…

  W Publicznej Szkole Podstawowej w Konarach nauczyciele dużą wagę przywiązują do  propagowania kultury języka polskiego wśród uczniów. Dbałość o nasz język ojczysty to również przejaw współczesnego patriotyzmu. Wyrabianie nawyku językowej dociekliwości poznawczej doprowadziło do zainteresowania się uczniów akcją społeczno – edukacyjną Ojczysty – dodaj do ulubionych, którą honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

  Dodatkowe zajęcia prowadzone przez nauczycielkę języka polskiego panią Urszulę Grudzień, na których uczniowie zmagali się z językowymi dylematami typu: proszę panią czy proszę pani, kiślu czy kisielu, kakaa czy kakao, cieszyły się zainteresowaniem młodych tropicieli błędów językowych.

  Wreszcie świadomość językowa konarskich uczniów na tyle wzrosła, że postanowili skonfrontować swoje umiejętności z uczniami z całej Polski. Zgłosili chęć udziału w Ogólnopolskim konkursie polonistycznym Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ rekomendowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe i serię podręczników do języka polskiego Między nami, z których uczniowie korzystają na lekcjach.

  Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu, drugi na wychwyceniu różnego rodzaju błędów językowych w obszernym tekście. Obydwa etapy brawurowo pokonała Agata Kowalczyk – uczennica klasy szóstej. Tym też sposobem zakwalifikowała  się do ogólnopolskiego finału, który odbył się 27 kwietnia 2013 roku w Polskiej Akademii Nauk. I tak nasza skromna uczennica niepewnie wkroczyła w progi PAN . Jej zadaniem było zredagowanie piękną poprawną polszczyzną opowiadania twórczego zainspirowanego trzema obrazkami. Wywiązała się znakomicie ze swojego zadania! Pokonała wielu uczniów z całej Polski zajmując III miejsce  w kategorii klas  szóstych!

  „Teraz wiem, że warto Ojczysty – dodać do ulubionych. Naprawdę warto. Polecam wszystkim”- mówi Agata.

  PSP w Konarach

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE