TU MOŻE BYĆ TWOJA REKLAMA

KLIKNIJ I ZAMÓW
Strona głównaInstytucjeWyszli ze Sztuką przed szereg

Wyszli ze Sztuką przed szereg

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego coraz częściej i liczniej próbują swoich sił w różnych dziedzinach. „Wysocki” to nie tylko klasy, ogrom pracy i nauki. To również uczniowska wrażliwość i umiejętności.

Czas na Kafkę/Czas na kawkę

W ubiegłym roku zgłębialiśmy twórczość Franza Kafki, która stała się dla nas inspiracją do własnych dzieł. W ramach projektu oraz trwającego równocześnie z nim konkursu, uczniowie klas pierwszych i drugich (obecnie drugich i trzecich), chwycili za nożyczki, pędzle i aparaty, aby dać upust swoim przemyśleniom. Wyniki ich działań można podziwiać do końca listopada w jednej z sal przy Muzeum Kazimierza Pułaskiego. Znajdziecie tu przeróżne interpretacje przedstawionego tematu. Samotność, niezrozumienie, strach…

Naprawdę warto poznać prace młodych twórców, zwłaszcza, że sprawy przez nich ujęte – dotykają każdego z nas. Większość wystawy stanowią plakaty. Na podium stanęła Zuzanna Wachowicz, Natalia Glinka, Aleksandra Górniewicz, Amelia Rosłoń, zaś wyróżnienie zdobyła uczennica ZS w Warce – Patrycja Gajewska.

Swoją artystyczną wrażliwość ukazały również takie osoby jak: Agnieszka Noga, Julia Wieczorek, Cezary Piekarniak, Aleksander Cedrowicz, Amelia Suwała, Weronika Mianowska, Julia Strachota, Klaudia Wituszyńska i Natalia Dębecka. Wielką pomysłowością wykazały się również pozostałe trzy nasze uczennice. Andrea Czasak wraz z Dorotą Pisarek zabrały nas w metaforyczny świat fotografii, opowiadając to, co w słowach artysty najbardziej poruszyło ich serca, a Patrycja Stefaniak wraz z Klaudią Wituszyńską przedstawiły alfabet Franza Kafki. Z ilu liter się składa, jakie niesie za sobą przesłanie? Koniecznie sprawdźcie sami!

Lekcja patriotyzmu 

Kolejnym kulturalnym wydarzeniem, którym możemy się pochwalić, jest występ upamiętniający 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Młodzi patrioci, ubrani w odświętne stroje, zebrali się na sali, by dokładnie o godzinie 11:11 móc wspólnie odśpiewać hymn. W powietrzu dało się wyczuć łączącą wszystkich nić. Nić, której ponowne związanie zawdzięczamy ludziom, którzy walcząc o kraj, oddali swe życie, pozwalając nam żyć tu i teraz. Wraz z Orkiestrą Moderato stworzyliśmy coś, co zdecydowanie powinno napawać nas dumą. Staliśmy się artystyczną jednością, która swoim działaniem oddała cześć tym, dzięki którym możemy się cieszyć wolnością. W rolę prowadzącej wcieliła się Patrycja Stefaniak. Mogliśmy zatrzymać się chwilę, posłuchać, przeżyć wartościową lekcję historii. Nie zabrakło również śpiewu i poezji. Prócz wyśpiewanej przed ,,Mazurkiem Dąbrowskiego’’ – ,,Roty’’ Marii Konopnickiej, przyszło nam podziwiać wokalne talenty dwóch uczennic klas maturalnych: Kingi Krawczyk i Natalii Bojdzińskiej. Dziewczyny zachwyciły nas swoimi interpretacjami utworów: ,,Ojczyzno ma’’ oraz ,,Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos’’. Irena Arsieniewa wyrecytowała ,,O Boże’’ Kazimiery Iłłakowiczównej, a Andrea Czasak wzbogaciła występ o próbkę własnej twórczości w wierszach ,,Podwórkowy orzeł’’ i ,,Orzeł więzienny’’ (oba utwory literackie zostały nagrodzone w zeszłorocznych konkursach na 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości). Jak widać, wareckie LO to kuźnia talentów i miejsce wypełnione po brzegi fascynującymi osobowościami i ludźmi chętnymi do działania. Jak śpiewała wspomniana już Natalka: ,,Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą.’’ To prawda. Mamy ogromne szczęście, że w tym momencie przyszło nam żyć, marzyć i tworzyć.

Andrea Czasak (uczennica LO)

Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE