Więcej
  Strona głównaInstytucjeWróżby współczesnych czarownic – czyli „Andrzejki” w Michałowie

  Wróżby współczesnych czarownic – czyli „Andrzejki” w Michałowie

  Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć czegoś o przyszłym losie.

  „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. I właśnie 29 listopada uczniowie ze szkoły w Michałowie mieli taką okazję, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby i w nich uczestniczyć. W magiczny nastrój wprowadził wszystkich zebranych na wieczorze andrzejkowym tajemniczy głos. Nagle na salę wszedł zagubiony i bardzo nieszczęśliwy wędrowiec, który spoczął na pniu pod świerkami i głośno rozmyślał. Wtem rozległy się przeraźliwe grzmoty i na scenę wleciała na miotle pierwsza czarownica,    a zaraz za nią rozbawione i wrzeszczące jeszcze dwie jej przyjaciółki. Czarownice postanowiły pomóc wędrowcowi i zaczęły przygotowywać dla niego magiczną miksturę według przepisu z czarodziejskiej księgi do kabały. Wśród składników znalazły się: sowie łapki, skrzydła nietoperza, ogon śledzia, manna kaszka, cztery trolle. Tak przygotowany napój został podany wędrowcowi, aby rozpędzić jego troski. I jak myślicie – udało się? Oczywiście, że tak!

  Następnie wszyscy ponownie usłyszeli tajemniczy głos – tym razem była to krótka gawęda na temat zwyczajów i ludowej tradycji jesiennych wróżb i przepowiedni. Kiedy tajemniczy głos umilkł,  wyspecjalizowane w sztuce magii trzy czarownice z wielkim entuzjazmem zabrały się do pracy – czyli do wróżenia. Sympatyczne czarownice poprowadziły dzieci w świat przepowiedni – prowadząc wiele wróżb, które uchyliły rąbka tajemnicy z czekającej ich przyszłości. Były m.in. balony z przepowiedniami, wróżba z kart, wychodzące buty, ciasteczkowe wróżby, wirujące kubki.

  Był to niezapomniany wieczór wróżb, który przebiegał w miłej, wesołej ale zarazem tajemniczej i magicznej atmosferze. Zabaw, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy wieczór wróżb – za rok.

  Uczestnicy andrzejkowych harców zadowoleni i podekscytowani wrócili do domów – pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego wieczora.

  PSP Michałów

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE