11.6 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUpamiętnijmy płk. Władysława Kononowicza i Powstańców Styczniowych

  Upamiętnijmy płk. Władysława Kononowicza i Powstańców Styczniowych

  W środę 22 stycznia, w Warce odbędą się uroczystości upamiętniające 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W tym roku przypada również 200. rocznica urodzin płk. Władysława Kononowicza – dowódcy oddziału powstańczego walczącego m.in. w okolicach Warki, który 4 czerwca 1863 roku rozstrzelany został na wareckich błoniach.

  Uroczystości rozpoczną się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce o godz. 16:30. Na początku wręczone zostaną nagrody w konkursach związanych z płk. Władysławem Kononowiczem i Powstaniem Styczniowym – plastycznym oraz historycznym. Następnie wyświetlony zostanie multimedialny komiks pt. „Nadzieja, Męstwo i Śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny z udziałem Pocztów Sztandarowych rozpocznie się o godz. 17:00. Kolejnym elementem uroczystości będzie wspólny przemarsz przed Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd. Poprowadzą go rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA oraz harcerze z pochodniami. W miejscu, gdzie przed 157 laty rozstrzelany został płk. Władysław Kononowicz oraz jego adiutanci – Edmund Nałęcz-Sadowski i Feliks Łabędzki, uczestnicy wspólnie odśpiewają Hymn Państwowy a następnie delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie gorący wojskowy poczęstunek w Klubie Żołnierzy Rezerwy LOK.

  Zachęcamy do zapoznania się z historią płk. Władysława Kononowicza – kliknij tutaj.

  Zapraszamy do udziału w uroczystości w imieniu wszystkich Organizatorów i Partnerów: Samorządu  Miasta i Gminy Warka, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. W. Krawczyka w Warce, Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Parafii Św. Mikołaja Biskupa, Zespołu Szklono – Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi, Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. P. Wysockiego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA oraz Szczepu 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. Józefa Manczarskiego.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE