TU MOŻE BYĆ TWOJA REKLAMA

KLIKNIJ I ZAMÓW
Strona głównaInstytucjeCicha noc, święta noc…we Wrociszewie

Cicha noc, święta noc…we Wrociszewie

Pod takim tytułem społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie miała okazję obejrzenia Jasełek, czyli ludowych widowisk o Bożym Narodzeniu wzorowanych na średniowiecznym misterium franciszkańskim. Nazwa Jasełka pochodzi od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Zwyczaj inscenizacji jasełkowych przybył do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV w i stał się zbieżny z kolędowaniem.

20 grudnia 2019r. o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oddziałów przedszkolnych,  klas I-VIII wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły oraz rodzicami.

Zgromadzoną widownię powitała pani dyrektor, Małgorzata Gowin, przedstawiła małych aktorów, uczniów klasy II i zaprosiła na świąteczne widowisko. Na scenie przeplatały się znane postaci: Maryja z Józefem, trzej królowie, pastuszkowie, aniołowie i społeczność Betlejem. Klimatu dodawała piękna, nastrojowa dekoracja, nawiązująca do pogody grudniowej i treści jasełek. Znane wszystkim sceny jasełek- poszukiwanie miejsca w gospodzie, narodzenie Jezusa Chrystusa w stajence, odwiedziny aniołów, pasterzy, a wreszcie króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przybyłych ze wschodu, przeplatane były pięknymi kolędami zakorzenionymi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Na zakończenie inscenizacji uczniowie klasy II wraz ze swoimi mamami odśpiewali piękną pastorałkę „Od serca, do ucha”.

Widownia miała jeszcze okazję posłuchać wystąpień młodszego oddziału przedszkolnego w instrumentalnej wersji „Do stajenki” i starszego oddziału przedszkolnego z indywidualnymi i chóralnymi prezentacjami obu grup. Po raz pierwszy na tej scenie wystąpił uczeń, który zagrał na trąbce „Cichą noc”.

Na koniec mamy uczniów klasy II zaintonowały „Przybieżeli do Betlejem” i zaprosiły całą społeczność do wspólnego śpiewu. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia spokojnych oraz zdrowych świąt Bożeno Narodzenia i zgodnie z tradycją rozpoczęła wspólne łamanie się opłatkiem.

Mariola Bienias

Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE