Więcej
  Strona głównaKulturaFotografiaZ KLISZĄ W OKU. Fotograficy Powiatu Grójeckiego Nowa wystawa czasowa w Muzeum...

  Z KLISZĄ W OKU. Fotograficy Powiatu Grójeckiego Nowa wystawa czasowa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  Powiat grójecki to region pod wieloma względami bardzo interesujący. To nie tylko „królestwo jabłoni”, ale także ogromne bogactwo kulturowe, urocze krajobrazy i wiele atrakcji turystycznych. Historię okolic i ich tradycję budują przede wszystkim ludzie, którzy żyjąc w różnych miejscach, realizują swoje marzenia. Tworzą krainę, w której mieszkają. Jedni od pokoleń, inni od wczoraj. Ich codzienność, radości i troski, zmagania, zapisują się na twarzach, we wspomnieniach, w działaniach.

  Różnorodne obrazy inspirowane życiem utrwala na zdjęciach sześciu fotografików, których subiektywny przegląd twórczości prezentujemy na wystawie „Z kliszą w oku” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Jedni prowadzą od lat zakłady fotograficzne, inni realizują się jako profesjonaliści w firmach reklamowych, jeszcze inni traktują fotografię jako dodatek, hobby. Dla wszystkich jednak fotografia jest wielką pasją. Artyści i technicy, absolwenci profesjonalnych kursów, ale i amatorzy zgłębiający tajniki obrazów.

  Ekspozycja „Z kliszą w oku”, to wystawa realizowana w cyklu „Nasze historie”, w którym staramy się promować twórczość uzdolnionych mieszkańców regionu grójeckiego. Projekt powstał z myślą o zapisywaniu na kartach historii Muzeum osób związanych ze sztuką, pracujących na rzecz regionu i podejmujących rożnego rodzaju inicjatywy kulturalne. Choć Muzeum to miejsce poświęcone pamięci o wybitnych Polakach działających w Ameryce, to od początku swojego istnienia dokumentuje i przypomina historię Warki i regionu. Ta instytucja wyrosła z Winiar, z historii tego miejsca, z Warki, z powiatu grójeckiego. Pamiętamy o tym i staramy się pokazywać, to co w regionie najważniejsze. Jego tradycje, ale i ważne epizody czasów nam współczesnych.

  W wystawie udział biorą: Jarosław Budyta (Warka), Rafał Donica (Warka), Yoni Percy Kistnen (Mogielnica), Adrian Nojek, (Grójec), Mariusz Podymniak (Jasieniec), Bogdan Sarwiński (Błędów).

  Jarosław Budyta – urodził się i wychował w Warce. Swoje pierwsze przygody z fotografią zaczął w szkole średniej, korzystając z analogowych aparatów Ojca i kompletując sobie ciemnię fotograficzną. 10 lat temu, po dłuższej przerwie powrócił do fotografii wraz z jej cyfrowym rozwojem. Od tamtego momentu nie wypuszcza aparatu już z rąk. Tematy, w których najlepiej się czuje to: fotografia architektury w pięknych okolicznościach przyrody, wnętrza opuszczone i całkiem nowe, malowanie światłem na gorąco (ogień, iskry) i zimno (lampy pojazdów, świecące gadżety), krajobrazy. Artysta eksperymentuje z różnymi technikami cyfrowej obróbki fotografii.

  Rafał Donica – mieszkaniec Warki. Ukończył studia na kierunku Realizacja filmowo-telewizyjna. Fotografią zajął się późno. Jest samoukiem. W kręgu jego zainteresowań znajduje się fotografia krajobrazowa, architektoniczna, sportowa, oraz w mniejszym stopniu reklamowa i portretowa. Za swoją specjalizację uważa fotografię reportażową. Jest również krytykiem filmowym z ponad 25-letnim stażem. Stara się przenosić estetykę najlepszych ujęć filmowych na zdjęcia. Uwielbia fotografię czarno-białą, symetrię, oraz przemyślane, harmonijne i ascetyczne kadry.

  Yoni Percy Kistnen – urodził się w Quatre Bornes (Mauritius). W Polsce mieszka od 2008 roku. W ostatnich latach swoje miejsce znalazł w Mogielnicy, w powiecie grójeckim. Zacięcie do fotografii zrodziło się w nim podczas pracy w Laboratorium firmy Kodak, zaś przerodziło się w wielką pasję po przjeździe do Polski. Fotografie Yoniego Kistnena to zapis rzeczywistości, która go otacza. To fascynacja przyrodą, ale i pejzaż przekształcony przez człowieka.

  Adrian Nojek – mieszkaniec Grójca. Pochodzi z rodziny fotografów. Fotografią zajmuje się od 17 roku życia. Najpierw była to pasja, teraz i sposób na życie. Na co dzień wykonuje zdjęcia okolicznościowe, biznesowe, dokumentujące wydarzenia oraz sesje fotograficzne sławnych osób, czy portrety. Najczęściej fotografuje ludzi, tworzy ich psychologiczne portrety, zważając na każdy detal kompozycji. Przemyślane kadry, choć zatrzymane w ułamku sekundy, opowiadają długie i skomplikowane historie z życia pozujących do zdjęć modeli. Emocje, siła opowieści i doskonała technika, to cechy tych fotografii.

  Mariusz Podymniak – absolwent Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Mieszka w Jasieńcu. Redaktor i dziennikarz. Od lat związany z branżą sadowniczą, a w szczególności roślinami jagodowymi. Fotograf samouk. Praktykuje wszędzie, gdzie to możliwe. Jego pasje to: góry, pszczoły i rośliny. Prace jego autorstwa pokazują krajobraz nieoczywisty, a tak często spotykany. Otoczenie przetwarzane nie tylko przez człowieka, ale samą naturę.

  Bogdan Sarwiński – urodził się w Działdowie. Z fotografią zetknął się już w szkole podstawowej, kiedy uczęszczał na zajęcia do domu kultury. Ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie. Od 1981 roku jest Członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zamieszkał w Błędowie koło Grójca, obecnie w Warszawie. Jest autorem m.in. działań zatytułowanych „Fotografia dla syna – przesłanie w rok 2000”, realizowanych w latach 1984-1987 oraz projektu „Fangormagorie”, który powstał jako owoc znajomości artysty z malarzem i sąsiadem Wojciechem Fangorem. Obecnie artysta opracowuje album poświęcony błędowskim kapliczkom przydrożnym.

   

  Wystawa „Z kliszą w oku. Fotograficy powiatu grójeckiego”

  Kurator: Iwona Stefaniak

  Współpraca: dr Anna Rudek-Śmiechowska

  Projekt graficzny: Kama Schinwelska, dizajnia

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  6 marca – 15 kwietnia 2020

  Wstęp wolny. Zapraszamy!

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE