Seniorzy spotykają się i mają „Inicjatywy”

Seniorzy spotykają się i mają „Inicjatywy”

W dniach 8 – 10 września w ośrodku EMAUS odbył się pierwszy w tym roku zjazd Sieci Aktywnych Seniorów. Te trzy dni przebiegły pod znakiem bardzo intensywnej pracy, seniorzy uczyli się jak radzić sobie ze stereotypami i jak budować pozytywny wizerunek osób starszych i działalność poprzez wolontariat, pracowali także nad pomysłami na własne projekty społeczne. Teraz już mają wiedzę w jaki sposób mogą napisać wniosek do konkursu „Inicjatywy Senioralne” oraz mogli wspólnie zadecydować, kto z nich chce rozwijać się pod względem wolontariatu na dalszych szkoleniach.

W zjeździe wzięło udział 28 osób z 14 klubów (w tym aż 7 z Gminy Warka), tj. Klub Seniora “Czerwone Jabłuszko” Nowa Wieś, Klub Seniora Kwitnąca Jabłoń Konary, Warecki Klub Seniora “Radość z Życia”, Klub Seniora “Młodzi Duchem” z Michalczewa, Klub Złotego Wieku w Warce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce, Klub Seniora STARÓWKA ze Starej Warki, Klub Seniora “PoKUSa”, Klub Seniora Sułkowice “Spotkajmy się”, Stowarzyszenie Seniorów Relaks w Belsku Dużym, Klub Seniora FAMILIA Grójec, Klub Seniora Kalina z Błędowa, Klub Seniora Słodkie Babeczki Watraszew, Klub Seniora AKTYWNI Goszczyn. Z każdej z wymienionych grup wzięły udział 2 osoby – liderzy i wiceliderzy grupy lub członkowie wspierający. Praca odbywała się w 2 grupach roboczych. Podział ten nastąpił po to aby trenerzy mogli przekazać odpowiednie informacje w stosunku do roli w grupie ale również dla większego bezpieczeństwa zdrowia.

Miłą niespodzianką dla uczestników Zjazdu przygotowaną przez Dyrektora Ośrodka Emaus był przygotowany w plenerze koncert zespołu Bene – wspólnym śpiewom po polsku i włosku oraz tańcom nie było końca. Zjazdy Sieci Aktywnych Seniorów to oprócz nauki także wymiana doświadczeń i odskocznia dla liderów grup senioralnych, którzy na co dzień poświęcają społecznie swoją energię na przewodzenie grupom seniorów.

Zjazd podzielony był na dwie części, w pierwszej celem było wzmocnienie kompetencji i wiedzy przedstawicieli grup senioralnych
w zakresie lepszego kierowania grupą, budowania pozytywnego wizerunku osób starszych oraz przygotowania inicjatyw senioralnych i pracy metodą projektów.

Druga część zaś miała na celu zapoznać seniorów z wolontariatem, było to wprowadzenie do drugiego projektu jakim jest „Drzewo Wolontariatu seniorów powiatu grójeckiego”.

Kolejny Zjazd Sieci Aktywnych Seniorów planowany jest na początek października.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Udostępnij:
← Marcella Sembrich-Kochańska... Polka, Artystka świata Dzień Kazimierza Pułaskiego 2020 →

Dodaj komentarz