12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeAndrzejkowe spotkanie z wróżbami w Michałowie

  Andrzejkowe spotkanie z wróżbami w Michałowie

  Każdemu z nas listopad kojarzy się z ponurym miesiącem. Zimny, chłodny, czasem, tylko zaświeci promyk słońca, a jednak w tym miesiącu bawimy się aż dwa razy, na początku witamy go taneczną zabawą w Halloween, a kończymy w Andrzeja. Tutaj to dopiero mamy pole do popisu – tańce, a do tego główną atrakcją są wróżby, gdzie możemy przypadkiem odkryć naszą przyszłość, a kto wie, może i znaleźć wybranka naszego serca. Andrzejki, choć obchodzone od wielu pokoleń nie tracą na swym zabawowym szaleństwie i magii, gdyż tego dnia, jak w żaden inny dzień, przyszłość otwiera nam swoje tajemnice.

  Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam wróżby i tańce.

  Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów… starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze tarogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Inne źródła mówią o starogermańskim pochodzeniu Andrzejek, związanym z kultem boga płodności, miłości i bogactwa.

  Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.

  A czym są andrzejki dla dzieci? Przede wszystkim świetną zabawą, okraszoną odrobiną tajemniczości, związanej z wróżbami. Jakie imię będzie nosić ktoś, kto mnie pokocha? Kim będę, jak dorosnę? Kiedy wyjdę za mąż?

  Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy oraz poznania tradycji i obrzędów ludowych.

  W szkole w Michałowie każdego roku odbywało się magiczne spotkanie z wróżbami – jednak w tym roku było inaczej. W tradycyjny sposób spędziły andrzejki  tylko dzieci z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem wychowawczyń i świetnie przy tym się bawiły. Miały okazję dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

  A uczniowie klasy I uczestniczyli w andrzejkowym spotkaniu z wróżbami on-line. Wychowawczyni przygotowała krótką pogadankę i prezentację na temat tradycji i obrzędów  andrzejkowych oraz kilka wróżb możliwych do przeprowadzenia w tej formie.

  Andrzejkowe wróżby to tylko zabawa, forma rozrywki i trochę radości dla odizolowanych

  i zamkniętych w domach dzieci. Andrzejki on-line to nowe doświadczenie – było sympatycznie, zabawnie, wróżby się podobały, ale szkoda, że nie udało się tego dnia spędzić w szkole.

  Choć wróżb andrzejkowych nikt nie bierze na serio, to jednak każdy mile je wspomina.

  PSP Michałów

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE