Więcej
    Strona głównaBlogi„Spiżarnia królowej Bony” – nowe wydawnictwo Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

    „Spiżarnia królowej Bony” – nowe wydawnictwo Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

    Publikacja, która zawiera zbiór najlepszych przepisów autorstwa Kół Gospodyń Wiejskich i ciekawostek o regionie, jest elementem wieńczącym projekt „Jabłko na Widelcu – dziedzictwo Największego Sadu Europy na Mazowszu”.

    Promocja jabłka, jako dziedzictwa kulinarnego, jest jednym z kluczowych obszarów rozrastającego się partnerstwa skupionego wokół Szlaku Jabłkowego, zapoczątkowanego w 2017 w ramach lokalnego partnerstwa.

    Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich bardzo prężnie działają. Biorą udział w licznych wydarzeniach i inicjatywach, gdzie prezentują swoje tradycyjne jabłkowe specjały. W ramach realizowanego projektu zaproszono KGW z powiatu grójeckiego do zmierzenia się w konkursie na najsmaczniejsze danie z jabłkiem. Potrawy przygotowane przez Gospodynie okazały się prawdziwym rarytasem. Dowiodły, że na podwalinie starych, niejednokrotnie przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur, można uzyskać wyjątkowe dania.

    Przykładem jest np. „Ognista Włoszka” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Goszczyna. To doskonały w smaku mariaż polsko-włoski składający się z dojrzałych pomidorów, oliwy z oliwek oraz najsmaczniejszych grójeckich jabłek. Pikanterii dodaje czosnek i papryczka. Prawdziwy rarytas!

    Broszura „Spiżarnia królowej Bony” zawiera zbiór czternastu najlepszych przepisów kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu grójeckiego wśród których są wyśmienite w smaku zupy, przetwory, przekąski, desery przygotowane na bazie najważniejszego owocu w regionie – jabłka.

    Oficjalna premiera wydawnictwa miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Grójcu. Uczestniczyli w niej, poza przedstawicielkami nagrodzonych KGW i przedstawicielami Stowarzyszenia W.A.R.K.A. również: Zarząd Powiatu Grójeckiego (Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, członkowie Zarządu – Marzena Kołacz-Rosołowska i Andrzej Zaręba – pełniący jednocześnie społeczną funkcję Prezesa Stowarzyszenia W.A.R.K.A.), Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak oraz Sekretarz Marszałka Województwa Adama Struzika – Emil Stawicki.

    Specjalnie dla czytelników www.warka24.pl prezentujemy jeden ze zwycięskich przepisów, zachęcając tym samym do odtworzenia w domowym zaciszu. Zaś wszystkich, którzy chcieliby otrzymać bezpłatny egzemplarz broszury zapraszamy do siedziby Stowarzyszenia W.A.R.K.A. przy ul. Warszawskiej 45.

    Projekt „Jabłko na Widelcu – dziedzictwo Największego Sadu Europy na Mazowszu” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Grójeckiego, Stowarzyszenia Sady Grójeckie, LOWES oraz BORIS.

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

     

    Ognista Włoszka – pesto jabłkowe

    1 duże jabłko grójeckie około 200 g

    200 g suszonych pomidorów razem z zalewą

    2 ząbki czosnku

    2 łyżki soku z cytryny

    1 łyżeczka papryczki chili

    kilka listków szałwii i bazylii

    pół pęczka natki pietruszki

    sól, pieprz do smaku

    Jabłko obrać, usunąć gniazdo nasienne, pokroić na cząstki i skropić cytryną. Natkę pietruszki opłukać, porwać na mniejsze gałązki. Pomidory z zalewą, jabłko, natkę pietruszki, czosnek, papryczkę i zioła zblendować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli będzie za gęste dodać oliwy z oliwek, jeżeli zbyt rzadkie odrobinę startego twardego sera typu parmezan. Konsystencja pesto zależy od soczystości jabłek. Pesto będzie doskonałym dodatkiem do pieczywa, wędlin i makaronu.

     

    CIEKAWOSTKA:

    Pomysł na jabłkowe pesto zrodził się… z potrzeby chwili… Przygotowując się do Światowego Dnia Jabłka, który organizowany jest w Warce, jak każde koło gospodyń chciałyśmy zaskoczyć uczestników czymś nieoczekiwanym, a jednocześnie podkreślającym region, z którego pochodzimy i jabłko – bohatera święta. Idąc za ogromnym sukcesem pesto z pokrzyw i natki marchewki, jakie robiłyśmy rok wcześniej, w kolejnym wydaniu postanowiłyśmy wykorzystać jabłko, nasze dobro narodowe. Kilkudniowe kuchenne eksperymenty z różnymi dodatkami dały świetny efekt. Skąd nazwa? Trop wiedzie do Królowej Bony, która zamieszkała na Mazowszu po śmierci męża, Zygmunta Starego. Była ona prekursorką ogrodnictwa i sadownictwa również na terenie Goszczyna. Jak wiadomo, miała charyzmatyczną osobowość i iście południowy temperament. Ognista Włoszka to jest to!

    Renata Klaus, KGW Goszczyn

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE