Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... W "Panteonie bohaterów Warki" Pułaski, ale najpierw... Józef

  700 lat Warki… W „Panteonie bohaterów Warki” Pułaski, ale najpierw… Józef

  Z okazji 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce w Urzędzie Miejskim powstaje „Panteon bohaterów Warki”. Autorem rysunków najbardziej znanych postaci historycznych związanych z ziemią warecką, które będą prezentowane przez cały jubileuszowy rok, jest plastyk Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Sławomir Ragan.

  Kolejnym, trzecim już wareckim bohaterem, który zaprezentowany został w Ratuszu jest Józef Pułaski – starosta warecki, ojciec Kazimierza. Okazją do tego była przypadająca 17 lutego 317. rocznica urodzin bohatera. W symbolicznym odsłonięciu portretu uczestniczył Burmistrz i Wiceburmistrz Warki Dariusz Gizka i Teresa Knyzio, Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak, autor portretu Sławomir Ragan oraz Dyrektor „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba.

  Józef Pułaski – herbu Ślepowron (ur. 17 lutego 1704, zm. w Kopance nad Dniestrem). Syn Jakuba i Małgorzaty Zarembianki. Ojciec Józefa służył w chorągwi pancernej Jana Sobieskiego, cześnika koronnego. Dobra rodowe Pułaskich – Pułazie-Kostry znajdowały się na Podlasiu. Już w wieku 20 lat Józef objął pierwsze urzędy – komornika wieluńskiego i burgrabiego nurskiego. Jako adwokat, w młodym wieku powoływany był jako rozjemca i doradca w wielu spornych sprawach, których w ówczesnej Rzeczpospolitej nie brakowało. Zdobywał doświadczenie i środki finansowe, które pozwoliły mu później sprawnie zarządzać i administrować w nabytych królewszczyznach i starostwach. W 1732 r. nabył starostwo niegrodowe wareckie, później były kolejne m.in. starostwo stromieckie i Grabów nad Pilicą. Około 1768 r. na jego majątek składało się 108 wsi i 14 miasteczek. Do pomnożenia majątku przyczyniło się także małżeństwo w Marianną – ślub z młodziutką 15 – letnią córką Andrzeja Zielińskiego, podczaszego łomżyńskiego, miał miejsce w 1736 r. Marianna wniosła w posagu m.in. wieś Winiary. W latach późniejszych Józef zaangażował się w życie polityczne, był towarzyszem chorągwi królewskiej husarskiej, został posłem na sejm. W 1752 roku otrzymał urząd pisarza najwyższego skarbowego i pisarza nadwornego koronnego. W 1768 roku stanął na czele konfederacji barskiej, jako Marszałek Związkowy wojsk koronnych. Niestety, w następnym roku, w niejasnych okolicznościach, wskutek konfederackich porachunków zmarł w Kopance nad Dniestrem.

  Józef pozostawił po sobie liczne potomstwo – synów: Franciszka, Kazimierza, Antoniego (niektóre źródła wspominają o Macieju) oraz sześć córek. Dzieci Pułaskich należały do Bractwa św. Józefa, działającego przy kościele oo. Franciszkanów w Warce. Tradycja mówi, że starosta warecki wiele zrobił dla miasta nad Pilicą. Wspierał miejscowy konwent franciszkański, odrestaurował kościółek Św. Barbary (znajdował się za Pilicą) i ratusz. 

  Informacja o Józefie Pułaskim za Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE