Barszcz w regionalnym wydaniu!

Barszcz w regionalnym wydaniu!

Przedstawiamy kolejne danie nagrodzone certyfikatem „Jabłko na Widelcu” dla Kół Gospodyń Wiejskich – Barszcz z kwaśnych jabłek.

Certyfikat jest potwierdzeniem wyjątkowości i regionalnego charakteru potraw. Propozycje lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich są wyjątkowym rarytasem na tej liście, gdyż za ich pośrednictwem Panie aktywnie biorą udział w promocji dziedzictwa kulinarnego grójecczyzny.

Barszcz z kwaśnych jabłek Koła Gospodyń Wiejskich Rososzanki z Rosochy to przykład zupy, której smak i niepowtarzalny aromat przenosi w świat dzieciństwa, do babcinej kuchni, która zachwycała gościnnością i wybornymi daniami.

– Nasz barszcz to bardzo szybkie i proste danie; trochę inne bo pochodzące z biednej chłopskiej kuchni, ale… pozwalające na docenienie szlachetnych lokalnych składników, a więc jabłek – mówi autorka przepisu Anna Wojciechowska z Koła Gospodyń Wiejskich Rososzanki.

Ten i trzynaście innych autorskich przepisów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich powiatu grójeckiego możecie Państwo znaleźć w broszurze „Spiżarnia królowej Bony”. Można ją bezpłatnie otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Barszcz z kwaśnych jabłek (KGW Rososzanki w Roszosze)

Składniki:

kwaśne jabłka – papierówka, antonówka lub szara reneta

2,5 litra wody

2 łyżki mąki

2 łyżki masła

2 łyżki śmietany 18 %

sól i cukier do smaku

słonina lub wędzony boczek

ziemniaki

koperek

 

Przygotowanie:

Jabłka obrać, podzielić na ósemki, zalać wodą i gotować do miękkości owoców. Dodać sól i cukier. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, dodać do wywaru i zagotować. Doprawić śmietaną. Podawać z ziemniakami, skwarkami ze słoniny lub boczku i koperkiem.

 

Udostępnij:
← W.A.R.K.A. – najefektywniejszym Ośrodkiem Działaj Lokalnie 2020! Rzecz o "Zbrodni Katyńskiej"... →

Dodaj komentarz