Więcej
  Strona głównaInstytucjeWysocki w nowej odsłonie... mural z historią w tle w Liceum Ogólnokształcącym...

  Wysocki w nowej odsłonie… mural z historią w tle w Liceum Ogólnokształcącym w Warce

  Moda na murale nie wzięła się znikąd. Tradycje tej formy artystycznej sięgają bardzo daleko- jak podają słowniki, pochodzą z okresu prehistorii, a szczególnie powszechne były w starożytnym Rzymie. Pojawiały się zazwyczaj na ulicach miast i stały się formą ich upiększania. Samo słowo “mural” ma rodowód hiszpański, a oznaczało ono dekoracyjne, najczęściej monumentalne malarstwo ścienne. Dziś traktowane są zazwyczaj jako przykład street artu, jednak- w odróżnieniu od nietrwałej sztuki ulicy- są zazwyczaj starannie zaplanowane, przemyślane i wykonane. Do najbardziej uznanych twórców murali należą meksykański artysta, Diego Rivera, Banksy czy, pochodzący z Izraela, Dede.

  W Polsce, czy w samej Warszawie, odnajdziemy ich coraz więcej- stanowią nie tylko przykład rewitalizacji miejskiej przestrzeni i szczególną reklamę miejsc, które zdobią. Stają się także inspiracją dla innych twórców i, oby jak najczęściej, pretekstem do rozmów o sztuce. Warto przyjrzeć się muralom przy Nowym Świecie- portret Kory, liderki Maanamu- czy pracy grupy Twożywo „Człowieczy los”, zdobiącej ścianę bloku przy ulicy Radzymińskiej.

  Do takich, coraz bardziej rozpoznawalnych miejsc – nie tylko na mapie najnowszych murali- za sprawą artysty z Warki, Pana Sławomira Ragana, i inicjatywy Pani Ewy Karkowskiej, dyrektora szkoły, dołączyło Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego. Na pierwszym piętrze budynku, obok repliki pomnika inicjatora powstania listopadowego, na imponującej przestrzeni pojawiła się praca, ukazująca wybrane zdarzenia z życia patrona szkoły. Autor grafiki, Sławomir Ragan, wyznał, że choć znał sylwetkę Piotra Wysockiego, to swe działania rozpoczął od ponownego prześledzenia jego biografii. Ważny był także wybór, pełniących funkcję symboliczną, scen ukazujących przywódcę spisku podchorążych. Widzimy więc kolejne odsłony tragicznych losów powstańca- monumentalizm walki z zaborcą, dramatyzm losów skazańca- epizod z zesłania na Syberię i samotność po powrocie do Warki. Autor muralu ze szczególną atencją w swej pracy utrwalił ulubione miejsce samotnych spacerów Wysockiego, skarpę nad Pilicą, gdzie dziś znajduje się most kolejowy. Dzieło, które powstało, łączy w sobie wiele poetyk- monumentalne malarstwo batalistyczne spod znaku Jana Matejki, Juliusza Kossaka czy Józefa Brandta, grafiki ilustratorów Kuriera Warszawskiego czy młodopolskiej Chimery z estetyką komiksu. Niesie ze sobą powiew świeżości, dynamizm i spokój zarazem.

  Praca autorstwa Sławomira Ragana może być doskonałą okazją nie tylko do odwiedzenia murów naszej szkoły. Stanowi inspirację do poznawania historii minionych stuleci- nie tylko- burzliwych dziejów XIX wieku. Prowokuje do zadumy nad człowieczym losem. “Non omnis moriar?”

  Na ile pamiętamy o Wysockim? O tych, który w murach tej szkoły spędzili kilka lat? O tych wszystkich, którzy byli z nami czy obok nas. Choćby tylko przez chwilę.

  Mariola Rękawik – LO Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE