Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKsiążę Mazowiecki Trojden I na ulicach 700-letniego grodu

Książę Mazowiecki Trojden I na ulicach 700-letniego grodu

Z okazji jubileuszu 700-lecia Warki PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego organizuje w najbliższych 4 miesiącach cykl pięciu niedzielnych spacerów historycznych z przewodnikiem.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się 20 czerwca dotyczyło początków Warki, Książąt Mazowieckich oraz samego księcia Trojdena I. Przed budynkiem Centrum Sportu i Rekreacji o godz. 16:00 zjawiło się ok. 100 osób – całe rodziny, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Czekała na nich, zwarta i gotowa, drużyna PTTK-owców w pięknych koszulkach z logo 700-lecia Warki. Uczestnicy otrzymali suweniry: smycze, długopisy, znaczki z Trojdenem I i trasy questowe. Ze względu na dużą liczbę uczestników wszyscy podzielili się na trzy grupy, każda pod przewodnictwem członków Zarządu Oddziału. Pojawiło się wiele osób spoza naszego grodu, które zainteresowało i miasto, i ciekawa, zorganizowana forma zwiedzania. Najmłodszy uczestnik, chłopiec, miał 2 miesiące. Oczywiście trasę pokonał w wózku pchanym przez dzielnego tatę. Duże zainteresowanie, już na początku, wzbudził mural przedstawiający scenki z historii grodu. Uczestnicy z zaciekawieniem odczytywali wierszowane treści, odszukiwali elementów w terenie, łączyli kropki, zachwyceni pojawiającymi się elementami obrazu, odgadywali zagadki, przypominali sobie sceny z filmu. Duże wrażenie i dumę wywołała informacja, iż Księżna Warszawska, miłośniczka naszego starego grodu, podobno powiedziała: Kiedyż to nasza Warszawa będzie tak wielką jak Warka”. Na rynku zachwyciła ich wystawa „VII wieków Warki 1321-2021”.  Z zaciekawieniem słuchali o początkach grodu, z którym nieodzownie łączy się historia miejsca, gdzie obecnie stoi „budynek koloru przelanej krwi mający, wyobrażenie rycerskiego zamku z wieżą przypominający”. Nic dziwnego. W tym miejscu był zamek warowny, potem najstarszy kościół  i klasztor ojców Dominikanów, którego cegły po rozbiórce stały się budulcem murów cmentarnych i kamieniczek, a obecnie budynek straży pożarnej. Dalszą trasę wyznaczyło prawe oko konia, którego dosiadał XVII-wieczny rycerz Stefan Czarniecki. Trasa questu zaprowadziła uczestników przed kościół Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie dla zwiedzających zostały otwarte krypty, a w nich szczątki Trojdena I, Siemowita II, księżnej Danuty Anny, matki Kazimierza Pułaskiego i rodziny Dąmbskich, właścicieli browaru i  ostatnich właścicieli Winiar. Trochę zmęczeni, słonko mocno grzało, dotarliśmy do kompleksu pałacowo-parkowego na Winiarach. Stanęli przed kolejnym rycerzem. Tym razem z XVIII w., Kazimierzem Pułaskim, który poległ pod Savannah. Nazywany był „Ojcem  amerykańskiej kawalerii”. Do przedostatniego punku trasy poprowadziło ich ogrodzenie „gdzie biel się kończy, a zaczyna kolor ziemi bitewnej”. Tajemnicza figurka  w grocie wzbudziła ogromne zainteresowanie, a ciekawe przekazy z nią związane zaintrygowały uczestników.

Ostatnim etapem spotkania był smaczny poczęstunek w Cafe Savannah oraz wybijane monety Trojdena. Starsi uczestnicy mogli spróbować  piwa „Trojden”. Dzieci ze smakiem piły soki i z zainteresowaniem oglądały „KoloroWarki historyczne”.  Wszyscy uczestnicy otrzymali questowe książeczki, w których będą mogli zbierać naklejki  i podczas ostatniego spotkania otrzymać nagrody.  W trakcie odpoczynku uczestnicy dziękowali organizatorom za pomysł i zapisywali w telefonach daty kolejnych tras questowych.

Ogromne podziękowania dla partnerów 1 Wędrówki:

 • KGW BABECZKI Z RODZYNKAMI z Magierowej Woli za przepyszne ciasta,
 • NASZEJ TŁOCZNI z Konar Artur Pietrzycki za sok dla dzieci i dorosłych,
 • BROWARKA Browar Rzemieślniczy – Hubert Kurzepa za piwo „Trojden”

Organizatorami  i  Sponsorami byli:

 1. PTTK oraz Muzeum im. K. Pułaskiego
 2. Program Działaj Lokalnie
  • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  • Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
  • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Starostwo Powiatowe w Grójcu
  • Gmina Warka
  • Gminna Instytucja Kultury DWOREK NA DŁUGIEJ
  • Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
  • TRANS-MED Dariusz Witkowski
  • DELTIMA

Terminy kolejnych wędrówek:

 • 11 lipca – 5 wieków tradycji piwnych
 • 25 lipca – Śladami podań i legend
 • 22 sierpnia – Śladami 7 wareckich kościołów
 • 19 września – Piotr Wysocki i Noc Listopadowa

Projekt „Wędrówki 700-letnim grodem” realizowany jest przez PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce dzięki dotacji Programu „Działaj Lokalnie”. Program “Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE