Więcej
  Strona głównaBlogiBoczek z jabłkiem połączony to jest smak wprost wymarzony!

  Boczek z jabłkiem połączony to jest smak wprost wymarzony!

  Tak reklamują swoje danie przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich  Klawe Drwalewianki. Zaproponowane przez nie „Jabłkowe boczki” to kolejna propozycja przepisu z wykorzystaniem jabłka – dziedzictwa regionu.

  Klawe Drwalewianki to koło, które swą nazwą silnie nawiązuje do historii miejsca – majątku ziemskiego – i historii regionu. Drwalew o pobliskie mu Lasopole to miejscowości usytuowane w otulinie sadów jabłoniowych. Jabłko serwowane jest tutaj w każdej niemal postaci, także w znakomitym połączeniu z boczkiem!

  Składniki:

  masło do natłuszczenia formy

  12 plastrów boczku parzonego, wędzonego

  60 g łuskanych orzechów laskowych

  50 g twardego żółtego sera

  30 ˗ 40 g cebuli dymki (tylko zielona część)

  350 g jabłek grójeckich

  7 jajek

  150 g jogurtu naturalnego

  pół łyżeczki sody oczyszczonej

  10 g octu jabłkowego

  1 łyżeczka soli

  pół łyżeczki mielonego pieprzu

   

  Przygotowanie:

  Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni. Formę do babeczek  wysmarować masłem, a następnie wyłożyć plastrami boczku tak, aby wystawały ponad krawędzie. Orzechy laskowe niezbyt drobno zmielić. Zetrzeć ser żółty na drobnych oczkach, a jabłka na grubej tarce. Cebulę dymkę i jabłka pokroić na centymetrowe plastry. Ubić jajka, a następnie do ubitej masy jajecznej dodać cebulę dymkę, jabłka, jogurt, sodę, ocet jabłkowy, sól i pieprz. Całość wymieszać. Masę przełożyć do przygotowanych wcześniej foremek. Muffiny piec przez około 20-25 minut w temperaturze 200 stopni lub, aż do momentu nabrania złotobrązowego koloru. Pozostawić na 10 minut w foremkach do ostygnięcia. Jabłkowe muffiny z boczkiem podawać bezpośrednio po przygotowaniu lub po ostudzeniu.

  Przepisy KGW nagrodzone w ramach konkursu „Jabłko na Widelcu” zostały opublikowane w broszurze „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE