Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRTo była wyjątkowa „SpłyWarka”!

  To była wyjątkowa „SpłyWarka”!

  24 lipca w sobotę odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Po przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy po raz kolejny w Warce gościć wielu wspaniałych artystów prezentujących nurt poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Pierwsza część Festiwalu odbyła się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. O godz. 10 na miejscu pojawiły się zespoły i soliści gotowi zaprezentować swoją twórczość przed Jury i powalczyć o zwycięstwo. Choć wszystkim zależało na zajęciu miejsca na podium, to atmosfera przed konkursem nie wskazywała na jakąkolwiek rywalizację. Dla niektórych był to moment poznania nowych, ciekawych osób, dla innych długo wyczekiwane spotkanie ze znanymi już twórcami – jedno jest pewne – muzycy, którzy spotkali się w Warce razem stworzyli wspaniałe grono reprezentujące jeden nurt, jednak w różnych odsłonach.

  Konkurs piosenki będący pierwszą częścią „SpłyWarki” otworzyli dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak oraz dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Krużel (przewodniczący), Maciej Służała oraz Adrian Szary otrzymała duże i trudne wyzwanie, aby ocenić wykonawców i wydać werdykt. W konkursie wzięło udział 5 zespołów i 4 solistów: Igły i Liście, Ruina Bar, Sweterek, Oskar Mir & Milito, Bez Zgrzytu, Wojciech Socha, Roman Tkaczyk, Aleksandra Niedziałek i Mariusz Dekiel. Każdy z wykonawców zaprezentował po dwa lub trzy utwory w zależności od życzenia Komisji. Choć konkurs skupiał w sobie poezję śpiewaną i piosenkę turystyczną, to każdy z wykonawców reprezentował własny, oryginalny styl muzyczny i przekazał Jurorom oraz publiczności własną, za każdym razem niezwykle ciekawą muzyczną drogę.

  Po zakończeniu przesłuchań konkursowych obyły się obrady Jury. Długie, niełatwe, wyłaniające wiele ciekawych wniosków… Udało się jednak wybrać zwycięzców oraz przyznać wyróżnienia. Ogłoszenie wyników odbyło się na Kempingu nad Pilicą, gdzie miała miejsce druga część wydarzenia. O godz. 17 nastąpiło oficjalne otwarcie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” przez Organizatorów: Andrzeja Zarębę – dyrektora „Dworku na Długiej”, Leszka Owczarczyka i Dariusza Rączkę. Zaraz po otwarciu nastąpiło wyczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników konkursu – Organizatorzy oraz Jury przedstawili werdykt:

  Nagroda Grand Prix – Roman Tkaczyk (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DELTIMA oraz niezwykle oryginalna statuetka, której twórcą jest warecki artysta Jacek Matlakowski)

  I miejsce – zespół „Bez Zgrzytu” (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DWA JABŁKA)

  II miejsce – Aleksandra Niedziałek (nagroda finansowa ufundowana przez firmę TRANS-MED)

  III miejsce – Mariusz Dekiel (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DEWELOPER Janusz Lipka)

  oraz wyróżnienia:

  – za nawiązanie do dobrych wzorów dekadenckich początków poezji śpiewanej – zespół „Ruina Bar”

  – za odwagę w wykonaniu piosenek – zespół „Sweterek”

  – za wzbudzenie nadziei wśród Jury piosenką „Nadzieja” – Wojciech Socha

  – za odlotowość w piosenkach i użycie zanikającego instrumentu „fisharmonia” – duet Oskar Mir & Milito

  – za podążanie ścieżką ekologiczną – zespół „Igły i Liście”

  Zaraz po ogłoszeniu werdyktu nastąpił koncert laureatów w którym wystąpili zdobywcy nagrody Grand Prix oraz I, II i III miejsca.

  Po zakończeniu prezentacji zwycięzców tegorocznej „SpłyWarki” na scenie zaprezentował się warecki artysta Dariusz Rączka, któremu przy dwóch utworach towarzyszyła żona – Anna Kolasa-Rączka. Kolejnym punktem wydarzenia było nagranie elementu teledysku do specjalnej jubileuszowej piosenki tworzonej z okazji 700-lecia Warki.

  W końcu przyszedł czas na wyczekiwany koncert gwiazdy wieczoru – Piotra Bukartyka z zespołem. Było to wyjątkowe wydarzenie. Teksty bogate w symbolikę, mistrzowskie kompozycje i narracja podczas występu sprawiły, że publiczność była wręcz oczarowana. Był to koncert, który z pewnością na długo zostanie w pamięci publiczności tegorocznego Festiwalu „SpłyWarka”.

  Ostatnie dwie godziny wydarzenia, to spotkanie z zespołem „The Nierobbers”. Grupa wprowadziła zebraną publiczność w sielankowy klimat. Teksty związane z turystyką i żeglarstwem idealnie wpisały się w atmosferę Festiwalu. Zespół porwał do wspólnego śpiewu, a niektórych nawet do tańca.

  Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i ponowne letnie spotkanie z piosenką turystyczną. Mamy nadzieję na odkrycie kolejnych ciekawych zespołów oraz spotkanie z tymi, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach konkursu. „SpłyWarka” w 2022 roku będzie obchodziła jubileuszową, dziesiątą edycję. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do jeszcze większego zainteresowania wydarzeniem.

  Organizatorzy:

  1. Samorząd Warki
  2. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  3. Zespół Ostatnia Paczka
  4. Dariusz Rączka
  5. Piotr Mrozowski

  Współorganizatorzy:

  1. Powiat Grójecki
  2. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  3. Kemping nad Pilicą
  4. Restauracja FUM

  Patronat Honorowy:

  1. Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
  2. Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak
  3. Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

  Patronat Medialny:

  1. Radio Ostrowiec
  2. Echo Dnia
  3. Jabłonka
  4. Kurier Warecki
  5. Nowe Dni
  6. warka24.pl
  7. gminawarka.pl
  8. tv.warka.pl
  9. grojeckie24.pl

  Sponsorzy:

  1. Samorząd Warki
  2. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  3. Starostwo Powiatowe w Grójcu
  4. DWA JABŁKA
  5. DELTIMA
  6. DEWELOPER Janusz Lipka
  7. TRANS-MED – Dariusz Witkowski
  8. Grupa Żywiec S.A. – Browar w Warce
  9. Usługi Budowlane – Zbisław Zatorski
  10. Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
  11. Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
  12. STAŃCZYK – Nauka Jazdy
  13. DONIMET
  14. M-WET Gabinet Weterynaryjny
  15. TANK-OIL – Dariusz Szynkiewicz
  16. addesigner.pl – Adam Kurowski
  17. Browar Rzemieślniczy BROWARKA
  18. Centrum Medyczne VINEA
  19. Usługi Geodezyjne NORTH-GEO – Adam Pyza
  20. Stowarzyszenie Sady Grójeckie
  21. NASZA TŁOCZNIA – Konary
  22. Tuszyński – Miody z tradycjami
  23. TWÓJ OWOC
  24. Sklep Wędkarski AMIK
  25. PRIMA-AUTO
  26. TERMOPLAST – OKNA DRZWI BRAMY
  27. CEMTEX Hurtownia Materiałów Budowlanych
  28. SERWIS OPON – Robert Sikorski
  29. PRIMA-MED
  30. Gabinet Stomatologiczny – Dorota Siedlecka
  31. PLASTUSIOWO AGAT OFFICE

  Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Sponsorów i Partnerów, Komisji Konkursowej, zespołów biorących udział w konkursie oraz wszystkich obecnych podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Do zobaczenia za rok!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE