Więcej
  Strona głównaInstytucjeWareccy turyści znów na turystycznym szlaku

  Wareccy turyści znów na turystycznym szlaku

  Członkowie i sympatycy Wareckiego Oddziału PTTK wyruszyli 26 czerwca 2021r. w dwudniową wędrówkę na tereny północnej Polski. Pogoda została wcześniej zamówiona, podróżne torby spakowane. Pozostało do plecaka zapakować tylko dobry humor, którego wareckim turystom nigdy nie brakuje.

  Po kilkugodzinnej podróży dotarli do Elbląga, najstarszego miasta województwa warmińsko-mazurskiego, jednego z najstarszych miast w Polsce i Niemczech- rok założenia 1237, a prawa miejskie w 1246 roku. Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce. Po krótkim spacerku dotarli  do niezmiernie ciekawego i bogatego w zasoby Muzeum Archeologiczno- Historycznego. Muzeum powstało w 1954 r. Początkowo mieściło się na terenie Podzamcza. Obecnie swoje zbiory udostępnia w dawnej Słodowni oraz w dawnym gimnazjum. W obiekcie znajdują się zbiory z Elbląga, Żuław, Pomorza i krajów północnoeuropejskich.  Na dziedzińcu Muzeum można obejrzeć zrekonstruowany dom wikingów z Truso . Następnie przejechali do Buczyńca, gdzie wsiedli na statek, by odbyć swoją „podróż po trawie” i suchą stopą pokonać kanał. Kanał Elbląski uznany został za pomnik historii, a w plebiscycie „Rzeczpospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski. Długość drogi wodnej wynosi 82 km, a z odgałęzieniami  prawie 157 km. Na trasie głównej znajduje się 5 pochylni i 4 śluzy. Najwyższa różnica wysokości, którą pokonuje pochylnia, to 24m. Prace nad kanałem, jako drogi transportu dla towarów, zakończono w 1860r., a 31 sierpnia tegoż roku popłynął pierwszy statek. Obecnie kanał służy tylko jako atrakcja turystyczna, z której Polacy mogą być dumni na całą Europę. Następnie dotarli do hotelu Atmosfera w Bydgoszczy, gdzie po smacznej obiadokolacji w podgrupach wyruszyli na wieczorne odkrywanie miasta.

  Dzień następny rozpoczęli od spotkania z przemiłą i kompetentną panią Anetą, przewodnikiem  po Bydgoszczy. Pierwsze kroki skierowali do intrygującego i zaskakującego Muzeum  mydła i historii brudu. Jest to jedyne takie muzeum w Europie i unikatowa atrakcja. Można tam poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła. Dowiedzieć się kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć… oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Ponadto Mistrz Mydlarski, przeciekawa postać tego miejsca, pokaże na czym polega wytwarzanie mydła, a potem własnoręcznie wyrobić mydło dobierając zapach, kolor i formę.   Następnie odwiedzili, niedawno odrestaurowaną, Wyspę Młyńską, gdzie wśród zieleni spotkać można dawne młyny, magazyny zbożowe, kaszarnie, spichrze. Tworzą niezwykły, historyczny  krajobraz przemysłowy. Przestępując  granicę wyspy mostem od ul. Niedźwiedzia,  ze Starego Rynku, czy groblą z mostów przy ul. Focha, jakby przekraczali granicę czasu. „Najnowszy” czas wyspy to zakątek zielony dla mieszkańców i turystów z muzeami, placem zabaw, kładkami  i ruchem turystycznym na kanale rzeki Brdy. Przechadzali się zabytkowymi uliczkami miasta Bydgoszcz. Ich uwagę zwrócił „Przechodzący przez rzekę”, rzeźba upamiętniająca wejście Polski do UE. Rzeźbę umieszczono nad Brdą. „Trzy Gracje” to kolejna, uznana za najbardziej udaną, rzeźba na bulwarach Brdy. Z rzeźbą wiąże się anegdota, która przedstawia się następująco: pomnik został odsłonięty w trudnych czasach, kiedy na półkach sklepowych był tylko ocet. Trzy kobiety wyszły z pobliskich kamienic, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co dzisiaj przygotować rodzinie na obiad. No i w takich smutnych pozach zastygły, aż do dziś.

  Niestety, jak to zwykle bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Wareccy turyści odczuwali to wyjątkowo dotkliwie, ponieważ była to pierwsza, tak długa wyprawa po okresie pandemii. Wszyscy dumali, nad trasą następnej wyprawy, która mają nadzieje nastąpi szybko.

  Zarząd oddziału PTTK

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE