0.1 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaBlogiGąszcz jabłkowy – bogactwo regionalnej kuchni zamknięte w słoiczku!

  Gąszcz jabłkowy – bogactwo regionalnej kuchni zamknięte w słoiczku!

  Kuchnia warecko-grójeckiego zagłębia sadowniczego od lat opierała się na darach sadów i pól. Jabłka jako dziedzictwo regionu były (i są) nieocenionym dodatkiem do różnego rodzaju dań mięsnych. Najciekawsze przepisy z wykorzystaniem rajskiego owocu zostały zebrane w publikacji „Spiżarnia królowej Bony” wydanej staraniem Stowarzyszenia W.A.R.K.A. jako zwieńczenie projektu „Jabłko na Widelcu – dziedzictwo Największego Sadu Europy na Mazowszu”.

  Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich bardzo prężnie działają, kultywując tradycje kulinarne.

  I tak na przykład członkinie Koła Gospodyń Wiejskich  z Boglewic, odwołując się do wielowiekowej tradycji, przygotowały gęsty sos na bazie jabłek pod wdzięczną nazwą Gąszcz jabłkowy Cystersów, doskonały do dań mięsnych. Dawnej serwowany do drobiu, rogacizny, dziczyzny i wieprzowiny. Sos jabłkowy boglewiczanek połączony z gęsiną popularną zwłaszcza na Świętego Marcina, zyskał uznanie niejednego smakosza. Danie doceniono też w ogólnopolskim konkursie kulinarnym pn. „Tradycyjne przetwory i potrawy z gęsiny”(2020), gdzie zdobył pierwszą nagrodę.

   

  PRZEPIS:

  Składniki:

  • 1 kg jabłek
  • 200 g cukru
  • 150 ml octu 10%
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 3 goździki
  • 1 duża cebula
  • kawałek imbiru
  • dodatkowe składniki według uznania

   

  Przygotowanie:  

  Obrane jabłka drobno pokroić w kostkę równej wielkości, a następnie skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały i pozostawić na około 20 minut. W międzyczasie przygotować syrop z 200 g cukru i 150 ml octu 10-procentowego, gotując około 20 minut. Do syropu wrzucić pokrojone jabłka i zostawić na ogniu kolejne 20 minut. Następnie dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę, pół łyżeczki cynamonu, trzy goździki i starty imbir. Tak przygotowaną całość gotować przez około 10 minut, aż syrop zgęstnieje, a ocet odparuje. Gorący gąszcz wkładać do słoika i odwrócić do góry dnem.

  Przepis autorstwa przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich w Boglewicach pochodzi z broszury „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE