1.7 C
Warka
sobota, 26 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeJubileusz 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół w Warce

  Jubileusz 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół w Warce

  Zmiana, trwanie, wybór, wiedza, kreatywność – to słowa kluczowe jubileuszu 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Warce. 5 listopada 2021 r. odbyły się uroczystości uświetniające to jakże ważne dla społeczności Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce wydarzenie. Rozpoczęło się ono mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce. Następnie w asyście policji wszyscy zgromadzeni w uroczystym pochodzie udali się do Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu. Dyrektor ZS Anna Górnicka wraz ze współprowadzącym – Andrzejem Zarębą przywitała serdecznie wszystkich zaproszonych gości. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Mirosław Maliszewski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, który reprezentował również oficjalnie Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Powiatu Grójeckiego – Krzysztof Ambroziak wraz z Wicestarostą Jolanta Sitarek, Radni Powiatu Grójeckiego z terenu Gminy Warka – Grażyna Kijuc oraz Cezary Kołodziejski, Jan Madej oraz Andrzej Zaręba, Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio, która reprezentowała Burmistrza Dariusza Gizkę, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce – Aldona Rzeźnik, podpułkownik Marcin Boruta, który reprezentował dowódcę 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego Wojska Polskiego – pułkownika dyplomowanego pilota Krzysztofa Stobieckiego, podpułkownik Grzegorz Rokita, który reprezentował dowódcę 1 Warszawskiej Brygady Pancernej – generała brygady Jarosława Górowskiego oraz porucznik Jacek Piotrowski z tej samej jednostki wojskowej, pułkownik Piotr Kosiński – przyjaciel szkoły, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego – Zbigniew Gołąbek, Starszy Wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, delegatura Radom – Dorota Skalińska oraz dyrektorzy powiatowych jednostek oświatowych i miejscowych instytucji. Nie zabrakło oczywiście przedsiębiorców z Warki i okolic, nauczycieli emerytów, nauczycieli i pracowników szkoły, uczniów, rodziców, pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych szkół,  absolwentów Zespołu Szkół i mieszkańców Warki.

  Ponieważ pandemia w ubiegłym roku szkolnym nie pozwoliła na zorganizowanie ślubowania, dlatego też w tym roku uroczystość rozpoczęła się od ślubowania klas pierwszych i drugich. Delegacja uczniów złożyła kwiaty przed Pomnikiem Lotników Polskich. Uczniowie klas pierwszych i drugich w krótkim przemówieniu podziękowali za przyjęcie ich w poczet uczniów ZS i obiecali godnie dbać o imię szkoły. Starsi uczniowie natomiast serdecznie powitali młodszych kolegów, życząc im samych sukcesów.

  Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim przemówieniu zawarła istotę sukcesu naszej placówki: „Być uczniem naszej szkoły to nie tylko przynależeć do konkretnej, szkolnej społeczności. To także być spadkobiercą określonej tradycji, jaką przez 95 lat tworzyli wasi poprzednicy. Zmiana, trwanie, wybór, wiedza, kreatywność – to słowa, które określają kierunek naszych działań. Natomiast współdziałanie, pomoc, partnerstwo i podmiotowość odnoszą się do sposobów i narzędzi, za pomocą których te nadrzędne cele chcemy osiągnąć” – tymi słowami zwróciła się do zgromadzonych. Na koniec życzyła uczniom wielu radosnych chwil w murach szkoły, realizowania i rozwijania swoich zainteresowań, nawiązywania nowych przyjaźni oraz czasu spędzonego w atmosferze pełnej życzliwości.

  Dyrektor Anna Górnicka podkreśliła w swoich wypowiedziach, jakie zmiany zaszły w szkole w ciągu ostatnich dwóch lat. Przy pomocy Starostwa Powiatowego w Grójcu i Urzędu Marszałkowskiego oraz Rady Rodziców wyremontowany został dach, zakupiony nowy piec grzewczy, wyremontowano dwie pracownie, czytelnię i bibliotekę. Stworzono nową pracownię komputerową, wymieniono podłogę na parterze, wybudowano nowe boisko wielofunkcyjne i wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem sportowym. Pani Dyrektor zwróciła także uwagę na rolę pracodawców w życiu szkoły. Bez lokalnych przedsiębiorców, pracodawców nie byłoby naszej szkoły, to oni pod kątem praktycznym kształcą naszych uczniów, przyszłych fachowców i specjalistów, których brakuje na dzisiejszym rynku pracy.

  Po przemówieniach zaproszonych gości nadszedł czas na jubileuszowe upominki. Z rąk Pana Leszka Przybytniaka szkoła otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak przekazał profesjonalną maszynę do czyszczenia podłóg, Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio przekazała od Samorządu Warki pamiątkowy medal z okazji 700-lecia miasta, byli dyrektorzy szkoły przekazali pamiątkową tabliczkę z życzeniami dalszych sukcesów, zaś dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu grójeckiego ufundowali profesjonalny głośnik.

  Kolejnym etapem uroczystości był krótki rys historyczny naszej szkoły przedstawiony przez Krystynę Romanowską w prezentacji „Alfabet szkolny, czyli krótka historia Zespołu Szkół w Warce” przygotowana przez nauczycielki – Krystynę Romanowską i Małgorzatę Mrozek. Następnie wszyscy obejrzeli film „Trzy pokolenia z Obwodowej”, który przedstawił rodzinę: Andrzeja Barszcza – dziadka, Mariusza Leszko – tatę oraz syna –  Maxa Leszko, którzy podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu w szkole. Dziadek i tata ukończyli naszą szkołę, zaś Masymilian nadal jest jej uczniem. Pomysłodawczyniami filmu były nauczycielki: Klaudia Skowrońska, Anna Wodzińska i Magdalena Szymańska. Nadeszła także chwila na krótkie wspomnienia byłych dyrektorów i pracowników szkoły we wspólnej rozmowie. Swoimi reminiscencjami podzieli się: były dyrektor szkoły – Jan Traczyk, była wicedyrektor szkoły – Urszula Sobolewska, Wanda Sobczyk – małżonka byłego dyrektora Tadeusza Sobczyka, Waldemar Stasiak – nauczyciel wychowania fizycznego oraz Wiesław Rokita emerytowany nauczyciel informatyki.

  Uczniowie ZS mogą się pochwalić dobrymi wynikami w nauce. Posiadają także szereg talentów, które zaprezentowali podczas uroczystości. Na początek zebrani mogli obejrzeć film, na którym Kuba Tomala, nasz absolwent, gra na fortepianie „Taniec Pajaca” Clauda’a Debussy’ego. Kunszt aktorski wszyscy podziwiali w skeczu „Nauka zdalna” przygotowanym przez uczniów z klas:1TH, 1TJ, 3PTL, 2TOI i 4TL pod kierunkiem Kamili Stępniewskiej i Doroty Dudojć-Prokopczyk. Piękne głosy zaprezentowali: Wiktoria Sukach, Weronika Witkowska oraz Cezary Papiński. Grą na gitarze zachwycili: Kamil Jarecki oraz Daniel Górnicki. Ostatnim punktem oficjalnej uroczystości był koncert orkiestry dętej OSP z Jasieńca pod dyrekcją kapelmistrza Michała Balcerowicza. W szkole czekała na zaproszonych gości wystawa kronik szkolnych, oś czasu, poczet dyrektorów oraz poczęstunek. Czekamy na kolejny jubileusz. Już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.

  ZS w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE