Więcej
  Strona głównaInstytucje„Gwiazd naszych wina” na scenie wareckiego LO

  „Gwiazd naszych wina” na scenie wareckiego LO

  Bywamy w teatrze. Sami tworzymy teatr. Nie, nie sami – inspirowani przez naszych nauczycieli, mobilizowani do pracy przez rodziców, kolegów. Już dawno połknęliśmy bakcyla teatru, a swymi przeżyciami chcemy dzielić się z – czasem – dość kapryśną widownią.

  Tym razem, na deskach szkolnego teatru, mogliśmy podziwiać sztukę, będącą adaptacją współczesnej powieści amerykańskiego pisarza, Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. Premiera miała miejsce 25 marca 2022 roku, dwa kolejne seanse odbyły się, przy pełnej widowni, 26 i 27 marca, a więc – nieco przed Światowym Dniem Teatru i w dniu tego święta.

  Wielowątkowa fabuła ukazywała losy śmiertelnie chorych, młodych ludzi – szesnastoletniej Hazel, walczącej z rakiem tarczycy, z przerzutami do płuc, starszego od niej Augustusa, i jego kolegi, Izaaka.  Z zapartym tchem śledzimy dzieje bohaterów, którzy – w obliczu nieuchronnej śmierci – tak bardzo niesprawiedliwie niszczącej ich młodziutkie istnienie – próbują zachować swoje uczucia. Rozmawiają o rzeczach bardzo intymnych i bardzo zwyczajnych, pełni czułości dla siebie, jak gdyby nigdy nic, często kpiąc sobie z choroby i świata, który skazał ich na cierpienie. Niczym niezawinione.

  Na scenie widzimy narodziny miłosnego związku, bez popadania w niepotrzebną egzaltację uczuć. Dużo tu absorbujących rozmów, nie tylko o literaturze czy sporcie; sporo czarnego humoru. Rozmowy telefoniczne, listy, i wyjazd do Amsterdamu. Spotkanie z uznanym, i cynicznym pisarzem. Doświadczenie odchodzenia, tracenia sił, umierania.

  Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani dyrektor – Ewa Karkowska, autorka scenariusza, reżyserii, scenografii i oprawy muzycznej spektaklu. Na scenie mogliśmy podziwiać ekspresję aktorską uczniów klasy III ag. W roli Hazel wystąpiła Kaja Batte, obok niej Jakub Niderla (Augustus) i Filip Górski (Izaak).

  Sekundowali im: Karolina Maroszek, Martyna Brzeżnicka, Marta Snopczyńska, Natalia Gola, Adam Nowakowski, Wiktoria Charaton, Kamila Woźniak.

  Znakomitym komentarzem do opowiadanej historii okazały się ballady zespołu IRA. Widownia – rodzice występujących na scenie, społeczność szkoły i jej sympatycy – miała okazję przeżyć niekłamane chwile wzruszenia, czasem – rozbawienia. Trzy niezapomniane wieczory stanowiły pretekst do rozmyślań natury egzystencjalnej. Czym jest nasze życie, kruche i ulotne, zaskakujące, nieprzewidywalne? Rzęsiste brawa, rozmowy po przedstawieniu i – zdany egzamin z Życia potwierdzały wysoki poziom sztuki. Dla wielu z nas sukces zespołu „STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ”, i jego patrona, Pani Ewy Karkowskiej, stanowi dobrą wróżbę na przyszłość. Potwierdzeniem będzie sukces na egzaminie maturalnym. I czułość serca, która nie jest obca młodzieży liceum w Warce.

  MR (LO im. P. Wysockiego w Warce)

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE