21.4 C
Warka
środa, 27 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeSZAFRANY HISTORIA MUZYKA - Premiera filmu w reżyserii Jacka Wojciechowskiego

  SZAFRANY HISTORIA MUZYKA – Premiera filmu w reżyserii Jacka Wojciechowskiego

  W dniu 19 maja 2022 r. w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im K. Pułaskiego w Warce odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Szafrany Historia Muzyka”. Reżyserem filmu jest Jacek Wojciechowski, współrealizatorem Wiktor Wojciechowski. Film przedstawia historię zespołu muzycznego „Szafrany” działającego w latach 1966-1983 opowiedzianą przez jego członków: Krzysztofa Rudnickiego, Andrzeja Wilczyńskiego, Wojciecha Koca, Macieja Zaparta, Andrzeja Guta, Bogdana Pszczółkę, Władysława Boguckiego, Krzysztofa Gączyńskiego, Marka Manczarskiego – brata perkusisty zespołu Leszka oraz Andrzeja Rogozińskiego – przyjaciela zespołu. Wypowiedzi przeplatane są fragmentami filmów archiwalnych z udziałem zespołu. Najstarszy pochodzi z występu zespołu podczas Święta Kwitnącej Jabłoni w Grójcu w 1967 r. Dzięki twórcom filmu – Jackowi i Wiktorowi Wojciechowskim upamiętniona została pewna część historii dotycząca tworzącej się w tamtym okresie kultury lokalnej, za co należą im się serdeczne podziękowania i wyrazy najwyższego uznania. Prapremiera filmu odbyła się 11 grudnia 2021 r. w Dworku na Długiej, podczas której spotkali się realizatorzy filmu i członkowie zespołu. Ze względu na pandemię było to bardzo wąskie grono. Teraz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami odbył się publiczny pokaz filmu, na który zaproszone zostały rodziny twórców filmu i członków zespołu oraz osoby, które w jakiś sposób związane były z Szafranami. Podczas projekcji filmu obecni byli: Jacek i Wiktor Wojciechowscy, członkowie zespołu: Barbara Ślesicka (Lebiedź), Teresa Kazana (Panek), Wojciech Koc, Krzysztof, Gączyński, Andrzej Gut, Bogdan Sabała. Ze względów osobistych nie wszyscy członkowie zespołu mogli brać udział w uroczystości. Film przyjęty został bardzo gorąco i po jego obejrzeniu trwały długie dyskusje. Z sentymentem wspominano dawne czasy i związane z nimi wydarzenia, którymi wtedy żyli młodzi ludzie – bez telefonów komórkowych i smartfonów. Wspominano też członków zespołu, których nie ma już wśród nas: Janusza Proskurę, Elżbietę Proskurę, Leszka Manczarskiego, Tadeusza Tulo, Stanisława Milewskiego, Bogdana Stanisława Pszczółkę. Po dopełnieniu wszelkich formalności film będzie można obejrzeć w mediach ogólnodostępnych.

  Zespół „Szafrany” składa serdeczne podziękowanie Pani Iwonie Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce za udzieloną pomoc przy organizacji premiery filmu, udostępnienie pomieszczeń, Panu Karolowi Kucharskiemu za interesujące wprowadzenie przed projekcją filmu oraz Panu Januszowi Kreczmańskiemu za techniczne przygotowanie i projekcję filmu.

  W imieniu zespołu „Szafrany” Andrzej Gut

  Od lewej: Wojciech Koc, Teresa Kazana, Barbara Ślesicka, Jacek Wojciechowski, Andrzej Gut, Krzysztof Gączyński, Bogdan Sabała. Fot. Janusz Kreczmański

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE