-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRUczta dla duszy – UTW Warka zwiedza największą wystawę Tamary Łempickiej w Polsce

  Uczta dla duszy – UTW Warka zwiedza największą wystawę Tamary Łempickiej w Polsce

  5 lipca na zakończenie akademickiego roku warecki Uniwersytet Trzeciego Wieku wybrał się do Lublina by podziwiać twórczość Tamary Łępickiej – najsłynniejszej polskiej malarki XX wieku.

  Łempicka w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku należała do najmodniejszych portrecistek Paryża. Dziś jest najdroższą polską malarką, a jej obrazy sprzedawane są za miliony dolarów.

  Łempicka doskonale wpisała swoją twórczość w nurt art déco, łącząc prostotę form z dekoracyjnością, a nowoczesność z nawiązywaniem do sztuki dawnych epok. Niewątpliwy talent artystyczny malarka wzmacniała doskonałą autokreacją z jej słynnym powiedzeniem: „Cudów nie ma, jest tylko to, co sam stworzysz”. Jej biografia może posłużyć jako wspaniały scenariusz filmowy. Przedwojenna artystka, Tamara Łempicka, słynęła nie tylko z oryginalnej sztuki, jaką tworzyła, ale również z kontrowersyjnego trybu życia. Tamara Łempicka wdawała się w liczne romanse. Tak jak większość kobiet tamtej epoki konsekwentnie się odmładzała, konfabulując przy okazji na temat swojego pochodzenia. Twierdziła, że urodziła się i wychowała w Warszawie, podczas gdy naprawdę przyszła na świat w 1898 r. w Moskwie. Zawsze uważała się za Polkę. Do końca życia malowała dla przyjemności. Ostatnie lata życia Tamara spędziła w meksykańskiej Cuernavace u stóp wulkanu Popocatépetl. Tam też zmarła 16 marca 1980 r.

  Jej obraz „Adam i Ewa” został sprzedany w nowojorskim domu aukcyjnym za prawie 2 mln dol., a w 1997 r. francuska projektantka Josiane Maryse Pividal, używając pseudonimu Lolita de Lempicka, wylansowała nową linię perfum. Tamara Łempicka jest absolutną rekordzistką aukcji sztuki. Najwyższa cena za jej obraz „Portret Marjorie Ferry”  wyniosła 82 miliony złotych (2020). Prace jej autorstwa mają w swoich kolekcjach takie gwiazdy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson.

  Wystawę obrazów Tamary Łempickiej którą mieliśmy okazję zobaczyć, zorganizowało Muzeum Narodowe w Lublinie. Na miejscu zgromadzono 60 prac Łempickiej: 15 rysunków, 3 grafiki oraz 42 obrazy olejne, w tym dzieła takie jak „Młoda dziewczyna w zielonej sukience”, „Portret Tadeusza Łempickiego”, „Saint Moritz”, „Kizette na balkonie”, „Kizette w różowej sukience” czy „Autoportret w zielonym Bugatti”- ikoniczny portret, który uosabia ideał nowej kobiety w szalonych latach 20, XX w., „La Polonaise”  – przedstawiający córkę Kizette ubraną w polski szal i trzymającą w ręku książkę.

  Wystawę podzielono na kilka części, w których mogliśmy obejrzeć: wnętrza kawiarni, mieszkań, pracowni z rzeczami czyli meblami, ubraniami, farbami itd., całym tym inwentarzem. Dosłowny świat, fizycznie otaczający Łempicką. W „modowej” części wystawy część Garçonne i femme fatale znajdują się okładki „Vogue’a” czy „Bluszczu”, sąsiadują z nimi obraz z perłą (ale bez dziewczyny) Łempickiej, piękna toaletka. W gablotach stoją pantofelki, przepiękne torebki wieczorowe, wachlarze i nakrycia głowy, w tym jedno podobne do kapelusza, który widnieje tuż obok na obrazie. „Kobieta w podróży” to miejsca, w których przebywała Łempicka, a trochę ich było: od Rosji przez Francję, Włochy, Maroko po Stany Zjednoczone i na samym końcu Meksyk.

  Wystawa obrazów Łempickiej mieści się w lubelskim zamku. Oglądać tu też można wiele stałych wystaw tematycznych. Są to: ekspozycja archeologiczna, wystawa monet i medali od X do XX w., sztuka ludowa regionu lubelskiego, galeria polskiego malarstwa od XVII do XX w. (m.in. „Unia Lubelska” Jana Matejki), a także malarstwa obcego od XVII do XIX w. (m.in. „Piłat umywający ręce” Hendricka ter Brugghena).

  Na Zamku nasza przewodniczka pani Emilia pokazała nam Kaplicę Trójcy Świętej fundacji króla Władysława Jagiełły z bezcennymi malowidłami bizantyńsko-ruskimi z 1418 r. Freski wykonane były przez kilku malarzy. Główny mistrz Andrzej – jego imię widnieje w napisie fundacyjnym – był autorem większości fresków związanych z cyklem świąt i męką Pańską. W cyklu świąt występują wzory tradycyjne będące charakterystycznymi dla Bizancjum, w cyklu męki Pańskiej zaś wzory serbsko-atoskie. Za wizerunek Chrystusa, scenę Zwiastowania, postaci proroków, świętych i aniołów odpowiadał Cyryl, którego cechą charakterystyczną było frontalne ujęcie postaci i jednolity typ twarzy. Freski znajdujące się na ścianie tęczowej oraz dolnej strefie nawy wykonane są przez malarza Juszko, który związany był ze środowiskiem halicko-wołyńskim. W swoich pracach stosował archaiczne schematy ikonograficzne.

  Po obejrzeniu wystawy zwiedzaliśmy Lublin, zwany również Małym Krakowem – ma do zaoferowania wiele ciekawych zabytków. W trakcie spaceru, zobaczyliśmy Donżon, Bramy miejskie, Wieżę Trynitrarską, Ratusz, Starówkę z pięknymi kamieniczkami, w których urodzili się lub mieszkali sławni Polacy, Archidiecezję Lubelską, kościół i klasztor o.o. Dominikanów z Sanktuarium Relikwi Krzyża św., Plac Lubelski i fotooko na Wilno. Niestety ulewny deszcz, który już do końca naszej wyprawy nam towarzyszył, przerwał spacer Krakowskim Przedmieściem i nie mogliśmy „docieszyć” oczu urokami tego Koziego Miasta (nie tylko w herbie, ale i w innych miejscach) ciągle spotykaliśmy tego rogatego parzystokopytnego ssaka. Zmęczeni posililiśmy się w fantastycznej knajpce, a na deser były oczywiście pyszne lody.

  Wycieczką do Lublina, studenci UTW w Warce oficjalnie zakończyli rok akademicki 2021/2022. Uroczystość miała się odbyć w Lublinie, ale pogoda nam na to nie pozwoliła, a po drodze również nie znaleźliśmy odpowiedniego miejsca. Padało i padało. Ostatecznie wręczenie dyplomów zaliczenia tego roku odbyło się w naszej przyjaznej siedzibie CeSiR. Oczywiście wszyscy studenci z wynikiem pozytywnym, otrzymali pamiątkowe Cenzurki. Nasza koordynatorka Grażynka otrzymała od nas podziękowanie, a każdy student również przydatne upominki.bNastępny rok akademicki 2022/2023 rozpocznie się 4 października 2022 r., uroczystym Gaudeamus igitur.

  UTW Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE