Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRLato w Warce "Podróż po Europie" za nami

  Lato w Warce „Podróż po Europie” za nami

  Warecka, wakacyjna „Podróż po Europie” już za nami. Tematem tegorocznych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego była podróż po naszym kontynencie.

  W tegorocznych zajęciach udział wzięło ponad 120 dzieci (liczonych pojedynczo). W każdych zajęciach brała udział maksymalna liczba uczestników, która w tym roku wynosiła 30 osób. W sumie w lipcu i sierpniu udało się zorganizować 18 dni zajęć w tym 4 wycieczki wyjazdowe.

  Biblioteka

  Zajęcia wakacyjne rozpoczęły się od zajęć w Bibliotece. Ich tematem była podróż do Niemiec. Na tych zajęcia dzieci zapoznały się z twórczością Braci Grimm. W ramach zajęć odbyła się inscenizacja jednej z baśni do której dzieci przygotowały scenografię oraz rekwizyty. Tego dnia miał miejsce również konkurs plastyczny na najciekawsze zilustrowanie własnego pomysłu na zakończenie bajki. Zajęcia zakończyły się zabawami ruchowymi.

  Kolejny dzień wakacyjny w Bibliotece to podróż do Dani – a tam poznanie znakomitego autora wielu baśni – Hansa Christiana Andersena. Po zaznajomieniu się z twórczością duńskiego pisarza odbył się konkurs na dopasowanie fragmentów baśni do ich tytułów, dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą ich ulubioną postać z baśni Andersena, a na zakończenie odbyły się kalambury związane z tematem zajęć.

  5 sierpnia uczestnicy wakacji pojechali do warszawskiego ZOO. Przemierzając alejki ogrodu zoologicznego dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane, na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów. Celem wycieczki była obserwacja oraz czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą. Ogród zoologiczny jest nie tylko wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej z całego świata. Podczas wolnego czasu dzieci mogły pobiegać, zjeść lody oraz kupić pamiątki. Pobyt w ZOO dostarczył dzieciom oraz opiekunom wielu wrażeń i radości.

  Dworek na Długiej

  Pierwszy dzień dworkowych zajęć rozpoczął się od spotkania z Policjantkami. Podczas prelekcji dzieci zostały uświadomione na temat zagrożeń podczas wyjazdów wakacyjnych, wypadów nad wodę, a także konsekwencji wynikających z zażywania narkotyków i alkoholu. Druga część zajęć to podróż do Ukrainy. Dzieci zaznajomiły się z tradycjami oraz symbolami tego kraju. Na zakończenie zajęć wszyscy wykonali aniołki z włóczki w barwach ukraińskiej flagi.

  W ramach kolejnych zajęć dzieci odbyły podróż do Portugalii. W pierwszej części zajęć zapoznały się z symbolami Portugalii. Następnie wzięły udział w wielu zabawach ruchowych, dzięki którym m.in. poznały flagi europejskich krajów. Na zakończenie odbył się pokaz filmowy, podczas którego dzieci obejrzały bajkę o portugalskim byczku.

  Następne zajęcia odbyły się w Parku Linowym w Kozienicach. Uczestnicy zajęć mogli poczuć się jak na szwajcarskiej wspinaczce. Dzieci miały możliwość wyboru trzech stopni trudności. Wszyscy poradzili sobie doskonale z każdą z tras.

  Czystość i higiena podczas wakacji jest bardzo ważna, szczególnie w niepewnym czasie epidemii. Dlatego podczas kolejnych zajęć dzieci posłuchały prelekcji przedstawicielki Sanepidu w Grójcu. Na zakończenie tej części zajęć dzieci wykonały zdrowe soki. Kolejna część zajęć to podróż do Norwegii. Każdy uczestnik zajęć wykonał swój własny hełm Wikinga. Podczas warsztatów plastycznych dzieci zaznajomiły się techniką „rosnących farb” i za jej pomocą wykonały norweską flagę.

  Ostatnią wycieczką jaką zorganizował Dworek był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik. Dzieci zaznajomiły się z ciekawymi prawami fizyki i nie tylko. Wszystkie stanowiska były bardzo interesujące dla uczestników wycieczki. Na zakończenie pobytu w Centrum dzieci udały się do planetarium, gdzie obejrzały fascynujący pokaz „Ziemia, Księżyc, Słońce”.

  Dzień w którym dzieci poznały Holandię przepełniony był barwnymi warsztatami plastycznymi oraz ciekawymi animacjami. Tego dnia uczestnicy wykonali pracę plastyczną przedstawiającą tulipany, kojarzone właśnie z Holandią. W kolejnej części zajęć odbyły się zabawy na świeżym powietrzu.

  Jako podsumowanie dworkowej części zajęć dzieci wzięły udział w quizie o Unii Europejskiej. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o Europie. Na zakończenie turnieju wiedzy każdy otrzymał drobny upominek. Na zwieńczenie zajęć wszyscy wykonali barwną mapę Europy.

  Centrum Sportu i Rekreacji

  W ramach zajęć prowadzonych prze CeSiR odbyły się różne turnieje sportowe: Mistrzostwa Świata w Pływaniu, MINIMUNDIAL 2022, Letnie Igrzyska Olimpijskie, EuroBasket 2022, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zawodach co zaowocowało wspaniałymi wynikami. Każdy z zawodników spisał się na medal.

  Podczas pierwszych sportowych zajęć odbyły się mini zawody pływackie, a także pokaz ratownictwa wodnego i pogadanka na temat bezpieczeństwa nad wodą. Dzieci podzielone na grupy odwiedzały 3 stanowiska: na pierwszym odbywały się gry, zabawy i konkurencje sportowe w wodzie, na drugim zaznajamiały się z technikami ratownictwa wodnego, zaś na trzecim uczyły się udzielania pierwszej pomocy, a także dyskutowały na temat bezpieczeństwa nad wodą.

  Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym. Uczestnicy zawodów wystartowali w trzech konkurencjach: skoku w dal, rzucie piłeczką palantową i biegach. Podczas zajęć dzieci zdobywały też informacje dotyczące Grecji, Igrzysk Olimpijskich i dyscyplin lekkoatletycznych. Na zakończenie, na wszystkich czekały złote medale.

  W Turnieju Mini Eurobasket wzięło 6 dziecięcych drużyn. Podczas zajęć odbył się konkurs rzutów osobistych, kozłowania, gry i zabawy zwinnościowe, konkurs wiedzy o koszykówce i oczywiście zacięte mecze turniejowe.

  W ramach Podróży po Europie zawitaliśmy do Słowenii, gdzie odbyły się Mini Mistrzostwa Świata w siatkówce! Tym razem wystartowało 12 dwuosobowych drużyn. Na słonecznym Orliku dzieci rozegrały zacięte mecze, poznały zasady gry w siatkówkę i potrenowały odbicia sposobem górnym i dolnym.

  11 sierpnia na zakończenie „Lata w Warce” odbyła się wycieczka do Warszawy, gdzie dzieci zwiedziły PGE Narodowy. Uczestnicy przeszli trasą VIP i zobaczyli miejsca do których zazwyczaj kibice nie mają dostępu. Zwiedzanie rozpoczęły od trybuny głównej stadionu, następnie zajrzały do loży Prezydenckiej i Prezesa PZPN. Mogły zobaczyć szatnię Reprezentacji Polski, gdzie na zawodników czekały już przygotowane stroje piłkarskie. Każdy z  mógł poczuć się jak profesjonalny piłkarz. Kolejnym punktem było zwiedzanie kaplicy wielowyznaniowej i wizyta w sali konferencyjnej, w której śmiałkowie podjęli pierwsze próby przeprowadzenia wywiadu. Była to niezapomniana wizyta na Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego w Warszawie.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

  Podczas pierwszych zajęć w Muzeum dzieci odbyły kulinarną podróż do Włoch. Podroż rozpoczęła się od poznania głównych regionów i miast pachnącej ziołami Italii. Co jest bardziej znane pizza czy pasta? Kiedy powstała pizza? Jakie są ulubione przez Włochów rodzaje makaronów? Czy risotto i ravioli to ta sama potrawa? Parmezan czy mozzarella – serowe rozterki? Czy frutti di mare rosną na drzewach? Skąd w Polsce wzięła się włoszczyzna? Czy królowa Bona przekonała Polaków do warzyw? Oregano, bazylia i rozmaryn, świeże czy suszone – które są bardziej aromatyczne? To tylko część pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi! Młodzi smakosze włoskiej kuchni sporządzili własne kulinarne mapy Włoch, a także niezwykle dopracowane pokazowe dania. Kiedy wszystkim już zaczął doskwierać głód pojawiła się wspaniała pizza Margarita, która zniknęła z talerzy w ciągu kilku minut.

  Drugie warsztaty to kolorowa podróż do Francji – była bardzo udana. Najmłodsi podróżnicy odwiedzili Paryż, podziwiali jego symboliczne i monumentalne budowle: wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Luwr, Łuk Triumfalny. Zachwycali się architekturą zamków nad Loarą. Wytchnienia od upału szukali na zboczach Mont Blanc oraz na plażach Lazurowego Wybrzeża. Odwiedzili pachnące dojrzewającymi winnymi gronami Szampanię, Bordeaux  i Prowansję. Sporo emocji wzbudziły zabawy ruchowe: turniej gry w boule – to stara, ale bardzo popularna gra we Francji oraz wyścigi biegowe, tradycyjna zabawa podwórkowa małych Francuzów.  Wspomnienia z kolorowej podróży uwieczniliśmy na wspólnym malowidle.

  Wakacyjne zajęcia odbyły się w tonącym w soczystej zieleni winiarskim parku, a towarzyszyła im letnia, wakacyjna aura – to wystarczyło by uczestnikom radosny uśmiech nie znikał z twarzy.

  To były wspaniałe wakacje!

  Akcja „Lato w Warce” została dofinansowana ze środków Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warce.

  Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE