-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRWARKA dla UKRAINY - podsumowanie działań pomocowych

  WARKA dla UKRAINY – podsumowanie działań pomocowych

  13 września w budynku OSP w Warce miała miejsce uroczystość podczas, której podsumowana została działalność na rzecz uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu grójeckiego i gminy Warka.

  Spotkanie rozpoczął Andrzej Zaręba, prezentując działania wchodzące w skład szerokiej akcji WARKA dla UKRAINY. Wśród nich były: założenie grupy na FB, która dała możliwość komunikacji i koordynacji działań pomocowych, zbiórki art. spożywczych, chemicznych, medycznych od osób indywidualnych i w lokalnych sklepach oraz niezwykle ważna – działalność trzech Magazynów Pomocowych – pierwszego przy ulicy Lotników, kolejnego w sali gimnastycznej SP nr 1 w Warce i ostatniego w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej. Ponadto zorganizowano: piknik integracyjny „Wszystkie dzieci nasze są”, naukę języka polskiego, spotkanie z Powiatowym Urzędem Pracy dotyczącym możliwości zatrudniania cudzoziemców oraz zmian w przepisach, Jarmark Wielkanocny połączony ze stoiskiem „Smaki Ukrainy”, organizację nabożeństwa w języku ukraińskim, wielkanocnego święcenia pokarmów i dojazdu na mszę wielkanocną do Grójca, organizację zajęć artystyczno-edukacyjnych w „Dworku na Długiej”, stoisko Ukrainy podczas Dnia Dziecka na wareckim Rynku, wycieczkę i zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, spływ kajakowy Pilicą, przekazanie plecaków szkolnych z wyposażeniem, zajęcia wakacyjne – stacjonarne i wycieczki dla dzieci, koncerty, wieczorki filmowe oraz spotkania integracyjne.

  Ten wieczór został zorganizowany, aby podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc potrzebującym, w tym licznej rzeszy wolontariuszy. To spotkanie to tylko drobny gest, który miał podkreślić i pokazać jak wiele serca płynęło i nadal płynie ze strony społeczności lokalnej do naszych przyjaciół Ukraińców. Mieszkańcy gminy Warka bezinteresownie poświęcili swój czas sprawom, które należało wesprzeć, które wymagały działania tu i teraz, często kosztem własnych planów.

  Tamara Matiukh, Ukrainka, która niemalże od początku pobytu w Warce włączyła się w działania pomocowe, włącznie z koordynacją części z nich, niesamowicie empatyczna kobieta, wdzięczna mieszkańcom gminy Warka i Powiatu za tak ogromną pomoc, w pierwszej kolejności podziękowała w imieniu wszystkich Ukraińców powiatowym i gminnym władzom za to, że bez ich wsparcia wiele pomysłów nie miałoby szansy realizacji. To samorządy zajęły się formalnym wsparciem, w tym wydawaniem numerów PESEL, świadczeń pomocowych, organizacją baz noclegowych, itp. Tamara swoją bardzo poruszającą wypowiedzią doprowadziła zebranych do łez wzruszenia. Ta chwila pozostanie na pewno w sercach wszystkich na długo.

  Pierwsze podziękowania tego wieczoru odebrali Wicestarosta Jolanta Sitarek oraz Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio. Podziękowały one za tak ogromne zaangażowanie wszystkim społecznikom, działaczom oraz przedstawicielom instytucji samorządowych.

  Następnie Tamara Matiukh wspólnie z samorządowcami podziękowała trzem, bardzo ważnym, jak podkreśliła, dla niej osobom – Annie Górnickiej (dyrektor ZS im. I PLM „Warszawa” w Warce), Andrzejowi  Zarębie (dyrektor „Dworku na Długiej”, prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. i członek Zarządu Powiatu) i Jackowi Gawrońskiemu (radny Rady Miejskiej i koordynator „Magazynu Pomocowego”) za ich szczególne zaangażowanie, wkład i organizowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W prezencie dostali oni obraz przedstawiający ich „trójkę” na tle flagi ukraińskiej z pięknym hasłem Alana Alexandra Milne „Takich dwóch jak nas troje nie ma ani jednego„.

  W kolejnej części podziękowania otrzymali przybyli na uroczystość: przedstawiciele WGR CARS – Dagmara Gawrońska, Anna Wojna, Ewa Matulka, Łukasz Matulka, Jakub Gawroński, Michał Cichocki i Michał Kowalczyk, właściciel lokalu gdzie mieścił się pierwszy „Magazyn Pomocowy” Jarosław Cendrowicz wraz z Izą Cendrowicz z Animatorzy ABC Dziecka, ze Stowarzyszenia DOBROMOCNI i jednocześnie firmy Addesigner.pl – Adam Kurowski, dyrektor SP nr 1 im. Piotra Wysockiego, gdzie mieścił się przez niemalże 3 miesiące drugi „Magazyn Pomocowy” – Bożena Sobieraj, Izabela Lewandowska z Urzędu Miejskiego w Warce, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Paweł Maciejewski, w imieniu pracownika ZUK w Warce Sp. z o.o. wydelegowanego do pomocy Jacka Erbel podziękowanie odebrała Monika Miziołek, w imieniu 12 jednostek OSP działających na terenie całej Gminy Warka (Branków, Gąski, Grzegorzewice, Konary, Laski, Michalczew, Michałów Dolny, Nowa Wieś, Opożdżew, Ostrołęka, Piaseczno i Warka) podziękowanie odebrał komendant miejsko-gminny ZOSP Henryk Fudecki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Bugała, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „Zdrowie” Antonii Świdnicki, seniorki – wolontariuszki – Agnieszka Boronowicz, Halina Fruba, Stanisława Róg, Jadwiga Supłacz-Chromińska oraz inne zaangażowane w pomoc osoby: Artem Babun, Agnieszka Gatkowska, Anna Kocik, Dorota Macioszek, Natalia Poruszek, Walentyna Strzyżewska, Daria Strekalova i Jadwiga Stykowska.

  Oczywiście to tylko niewielka liczba osób, które od początku wojny na Ukrainie angażowały się w pomoc przebywającym na naszym terenie uchodźcom. Jednak organizatorzy wydarzenia chcieli poprzez taki gest zaznaczyć jak wiele osób, organizacji, instytucji i firm włączyło się do akcji WARKA dla UKRAINY.

  Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki autorstwa Briana Allana „Stand Up. The time is now”, który tego dnia wraz z polskimi i ukraińskimi dziećmi prowadził warsztaty muzyczne „Rock for Ukraine”.

  Foto: Rafał Donica (Blade Photo)

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE