0.1 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKonkurs „Ekologiczne produkty dla społeczności lokalnych”

  Konkurs „Ekologiczne produkty dla społeczności lokalnych”

  Czy mieszkańcy mogą być specjalistami od ekologii? Czy mogą wybierać jakie produkty ekologiczne są im potrzebne? Na te pytania odpowiedzi szuka Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wspólnie z realizatorami 15 Edukacyjnych Inicjatyw Ekologicznych.

  Stowarzyszenie wsparło realizację 15 Edukacyjnych Inicjatyw Ekologicznych realizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, kluby seniora oraz grupy nieformalne. Oprócz budowania postaw proekologicznych działania te aktywizowały mieszkańców poprzez organizację warsztatów. Wszystkie stworzone były z myślą o ochronie klimatu, dlatego efektami pracy są różnorodne produkty ekologiczne.

  Na warsztatach powstały torby ekologiczne, woreczki na warzywa i owoce, woreczki i torby na zakupy ze starych ubrań i odpadów. Z recyklingu są także gadżety np. przyborniki czy lampiony, dekoracje z butelek. Dziełem inicjatyw są ponadto torebki prezentowe z kosmetykami z ziół, mydła i olejki lawendowe, mydła i świeczki woskowe czy bursztynowo- kwiatowa sól do kąpieli. Wytworami warsztatów są kulinarne przepisy na herbatki z lokalnych owoców i ziół, syropy, ocet winny i jabłkowy czy leśne „przetwory”. Wśród produktów znalazły się kartki okolicznościowe z naturalnych materiałów oraz obrazy z mchów, patyków, kamieni i szyszek.

  Podczas Pikniku „EkoAktywni” w ramach Światowego Dnia Jabłka 25 września stoisko wystawowe prezentujące produkty ekologiczne cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wydarzenia mogli zagłosować w konkursie publiczności na najciekawszy „Ekologiczny produkt dla społeczności lokalnych”. Spośród oddanych głosów losowano nagrody w postaci produktów EKO.

  W konkursie publiczności nagrodę w postaci bonu na kolejne materiały do stworzenia produktów EKO odebrało Koło Gospodyń Wiejskich Dębnowolanki za produkt Walizka dla dwojga. Nagroda Komisji w formie wizyty studyjnej „Śladem Eko po Szlaku Jabłkowym powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” z Magierowej Woli za produkt Drugie Życie.

   Projekt „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE