14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejDziękujemy za pierwszy dzień wareckiej "Kwesty"

  Dziękujemy za pierwszy dzień wareckiej „Kwesty”

  Pierwszy dzień 10. Kwesty za nami. Dzięki ofiarności osób odwiedzających obydwa wareckie cmentarze udało się już uzbierać kwotę 11.963,49 zł.

  Przypomnijmy, iż zbiórka na ratowanie najstarszych, zabytkowych nagrobków na starym wareckim cmentarzu będzie trwać jeszcze 2 listopada w godz. 8-16. Zachęcamy do wsparcia tej cennej inicjatywy.

  W ciągu 10 lat działalności Społecznego Komitetu oraz wsparciu i ofiarności ludzi dobrej woli udało się uratować przed zniszczeniem 19 nagrobków i płyt nagrobnych (razem 24 obiekty). Nadal jednak wiele innych wymaga pilnej renowacji. W tym roku wykonane zostały prace konserwatorskie przy dziecięcym pomniku nagrobnym braci Genia i Kazia Wilczyńskich. Nagrobek zlokalizowany na cmentarzu rzymsko-katolickim w Warce przy ul. Cmentarnej (kwatera C,12,11) został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego prawomocną decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykonany został w 1 poł. XX w. Z całości założenia pozostał tylko postument zwieńczony rzeźbą. Pole grobowe zostało zabudowane innymi pomnikami nagrobnymi. Obiekt znajduje się w części cmentarza o zwartej zabudowie z niskimi pomnikami nagrobnymi, jest on w stałej ekspozycji zewnętrznej przez co narażony jest na zmienne warunki klimatyczne i miejskie zanieczyszczenia powietrza. Stan zachowania obiektu wymagał szybkiego podjęcia prac konserwatorskich, których celem było w miarę możliwości odtworzenie pierwotnego wyglądu całości a głównie powstrzymanie bardzo zaawansowanego procesu degradacji. Dodatkowo w tym roku wykonane zostały prace polegające na oczyszczeniu nagrobków, których prace konserwatorskie wykonane były w ciągu ostatnich dziesięciu lat i które w obecnym czasie tego wymagały. Nadal jednak wiele innych zabytkowych nagrobków wymaga pilnej renowacji i od troski naszego pokolenia zależy, ile z nich zostanie jeszcze uratowanych.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE