2.4 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDr Józef Kawiecki – „Żyli wśród nas” – Aneks

  Dr Józef Kawiecki – „Żyli wśród nas” – Aneks

  Ród dra Józefa Kawieckiego pieczętował się herbem Wyszkota zwanym też Wyssogota. Herb notowany był już w XIV wieku. Rodzina wychowana w tradycjach chrześcijańskich i patriotycznych.

  Zdjęcie – Ignacy Kawiecki 1895 r.

  Józef Kawiecki urodził się 20 grudnia 1878 roku w Warszawie, był synem Ignacego Józefa (1836-1911) i Marcjanny (1853-1932) z d. Koetsch Kawieckich. Ignacy Kawiecki urodził się w Ziemi Kaliskiej w tamtejszej rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu szkół średnich w Księstwie Poznańskim, następnie Uniwersytetu we Wrocławiu przez jakiś czas prowadził gospodarstwo rolne. Powstanie Styczniowe 1863 roku zastało go na Litwie, gdzie był więziony przez Murawiewa w więzieniu kowieńskim. Po powstaniu osiadł w Warszawie, gdzie przez długie lata pracował w Kurierze Porannym, w Gazecie Warszawskiej, w Wieku oraz w Gazecie Polskiej. Przez jakiś czas był urzędnikiem w biurze zarządu kanalizacji i wodociągów m. Warszawy. Około 1900 roku osiadł w Warce u syna Józefa, gdzie zmarł opatrzony św. Sakramentami 21 stycznia 1911 roku pozostawiwszy owdowiałą żonę, dzieci i wnuki. Pochowany został na wareckim „starym” cmentarzu. Ignacy Kawiecki miał ośmioro dzieci: 4 córki i 4 synów.

  Zdjęcie – Dr Józef Kawiecki z synem ok. 1910 r.

  Najstarszy syn Józef Kawiecki (1878-1942) był lekarzem miejskim w Warce. W latach 1920-1921 działał w gminnym Obywatelskim Komitecie Obrony Państwa w Warce, którego zadaniem było: agitowanie do wstępowania do wojska polskiego, organizacja pomocy dla żołnierzy walczących na froncie i ich rodzin pozostających w domach, opieka nad uchodźcami z terenów objętych działaniami wojennymi.  W 1929 roku był członkiem Zarządu Miejskiego, natomiast dwa lata później znalazł się w Radzie Przybocznej (odpowiednik Zarządu Miejskiego) przy komisarzu majorze Lucjanie Saniku i został wybrany jego zastępcą. W czasie okupacji niemieckiej w 1941 roku został zadenuncjowany  za pomoc w ukrywaniu Żydów i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Dnia 5 marca 1942 roku został zamordowany za odmowę udziału w eksperymentach medycznych na więźniach obozu. Jego dom w Warce przy ul. Franciszkańskiej przejęli Niemcy i ulokowali w nim siedzibę żandarmerii, w różnych okresach 8 – 25 ludzi. Do obsady posterunku dobierano przeważnie partyjniaków hitlerowskich przygotowanych odpowiednio do gnębienia Polaków oraz dokonywania jawnych i skrytobójczych morderstw. Ofiary morderstw były skrycie zakopywane w ogrodzie przy budynku żandarmerii. Kilku Żydów zastrzelono tam jawnie na oczach przechodniów. Dr Józef Kawiecki jest lokalnym bohaterem Warki. Na grobie Ignacego Kawieckiego na cmentarzu w Warce umieszczona jest symboliczna tablica upamiętniająca dra Józefa Kawieckiego. Jego syn Jan Kawiecki, prawnik zginął po kampanii wrześniowej na wschodzie Polski.

  Zdjęcie – Bracia Kawieccy ok. 1930 roku, od prawej: Józef – lekarz, Franciszek – ksiądz, Kazimierz – inż. Rolnik, Antoni – lekarz i syn Józefa Jan kawiecki – prawnik.

  Drugi syn Ignacego to Antoni Kawiecki (1884-1945) – lekarz mieszkał w Warszawie, praktykę lekarską prowadził na Pradze. Nie pozostawił potomków i zapewne spoczywa na cmentarzu na Bródnie.

  Trzecim synem był Franciszek Kawiecki (1886-1964) w roku 1905 wstąpił do Seminarium Metropolitalnego w Warszawie. Studia seminaryjne ukończył w 1910 roku. Był wikariuszem w Tomaszowie Mazowieckim i w Żyrardowie. W 1914 roku został proboszczem w parafii św. Doroty w Dobrej małej wiosce położonej miedzy Łodzią a Strykowem. W czerwcu 1919 roku objął parafię w Brwinowie, gdzie zmarł w 1964 roku. Pochowany został na cmentarzu w Brwinowie.

  Najmłodszym synem Ignacego Kawieckiego był Kazimierz Kawiecki (1889-1953) po ukończeniu studiów rolniczych został administratorem majątku w Michałowie we wsi położonej pomiędzy Warką a Kozienicami, w gminie Głowaczów. Miał 3 córki: Wandę, Annę i Krystynę. Podczas II wojny światowej pod pozorem praktyk rolnych dawał schronienie młodzieży wysiedlonej z Wielkopolski. Jego zięć, mąż córki Wandy, Władysław Fabiszewski, inżynier leśnik zatrudniony był w czasie okupacji w pobliskich Lechanicach, był porucznikiem w Armii Krajowej Obwodu wareckiego o pseudonimie „Modrzew”. W 1941 roku został aresztowany przez gestapo na terenie obwodu radomskiego AK i wywieziony do Oświęcimia. Po wojnie profesor SGGW w Warszawie. Najmłodsza córka Kazimierza Kawieckiego, Krystyna w czasie okupacji uczyła na tajnych kompletach okoliczne dzieci.

  Córki Ignacego Kawieckiego (siostry dra Józefa Kawieckiego): Michalina Bielińska (1874-1957), Maria Kreczmar (1876-1965), Zofia Librowska (1881-1958) i Jadwiga Pyś (1891 -?)

  Zdjęcie – Warka, cmentarz parafialny „stary”, grób Ignacego Kawieckiego i symboliczny Józefa Kawieckiego

  Autor – Andrzej Gut

  Źródła:

  • Strona internetowa: zmigrodzki.pl/kawiecki
  • Remigiusz Matyjas, Spotkania z Pomnikami i Historią. Warka i okolice. Warka 2009
  • Józef Ruszkowski Armia Krajowa na Ziemi Wareckiej Warka 1992
  • Foto: Strona internetowa: zmigrodzki.pl/kawiecki
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE