3.3 C
Warka
środa, 29 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiWieczór z tangiem w Muzeum Pułaskiego!

  Wieczór z tangiem w Muzeum Pułaskiego!

  28 stycznia w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się jubileuszowy XXX „Wieczór z Kulturą”. Tym razem, w ramach kontynuowanego od lat przez warecką instytucję cyklu, przed publicznością wystąpili artyści przybliżający najpiękniejsze światowe i polskie tanga.

  Wydarzenie było muzyczną podróżą do ojczyzny tanga – Argentyny. Nie zabrakło zatem kompozycji takich mistrzów gatunku jak: Gardel, Rodriguez, Gade, czy Piazzolla. Takty ich twórczość, często powszechnie znane, w czasie koncertu pozwalały się jeszcze lepiej zrozumieć. Tym bardziej, że muzycy przybliżyli publiczności sens i wagę tanga słowem mówiony, okraszonym ciekawymi historiami, a aranżacjom muzycznym towarzyszyły pokazy tanga w wykonaniu pary tanecznej: Anny Iberszer i Piotra Woźniaka.

  Wyjątkowy klimat koncertu towarzyszył zgromadzonym jednak nie tylko dzięki muzyce skomponowanej w kraju ze stolicą w Buenos Aires. Wzbogaciły go dobrze znane rodzime utwory, które wyszły spod ręki m.in. Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego. Któż z nas nie zna takich szlagierów jak „Ta ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga”? W wykonaniu Lali Czaplickiej, która nie tylko świetnie śpiewała, ale i potrafiła na scenie odtworzyć atmosferę legendarnych i eleganckich lokali międzywojennej Warszawy, przenosiły w czasie i zachwycały.

  Muzycy z grupy Gang Tango / formacja tanga bez granic w składzie: Anna Wandtke (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirosław Feldgebel (fortepian) oraz Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne) w towarzyszeniu wspomnianych wyżej artystów zapewnili wareckiej publiczności prawdziwą ucztę dla ducha. To nie był ich ostatni koncert w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Tango jeszcze zagości w Warce!

  Muzeum kieruje podziękowania dla artystów i publiczności za stworzenie wspaniałego wydarzenia. Przed nami jeszcze nie jeden „Wieczór z Kulturą”!

  Fot. R. Donica

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE