Więcej
  Strona głównaBlogiWykład o Łukaszowcach

  Wykład o Łukaszowcach

  W dniach 6-23 kwietnia 2023 r. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce prezentowany jest obraz „Konstytucja 3 maja – 1791 rok.” Wyjątkowe dzieło należące do grupy 7 wielkoformatowych płócien ukazujących najważniejsze momenty związane z historią Polski. Wykonane przez malarzy związanych z Bractwem Św. Łukasza (tzw. Łukaszowcy), na zlecenie władz polskich, na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 r. Po okresie zawieruchy wojennej oraz wieloletnich staraniach władz polskich oraz przy wsparciu amerykańskiej Polonii, ostatecznie obrazy wróciły do kraju w 2022 r.

  Obrazy powstały w Kazimierzu Dolnym , z którym związani byli Łukaszowcy. Dzieła powstały w willi mentora grupy, jej współzałożyciela prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Tadeusza Pruszkowskiego w niespełna pół roku. Wyjątkowe wydarzenie jakim jest powrót tych cennych dzieł do Polski oraz ekspozycja jednego z nich w wareckim muzeum na wystawie Łukaszowcy. Pokaz jednego obrazu, stały się przesłanką do zorganizowania spotkania z Panią Dorotą Seweryn-Puchalską, historyk sztuki z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wykład przybliży działalność tej niezwykłej grupy artystów oraz okoliczności powstania tych wyjątkowych dzieł.

  Zapraszamy na to interesujące spotkanie 14 kwietnia o godzinie 18:00 w budynku Centrum Edukacyjno-Muzealnego.

  Wystawa jest też jedyną w swoim rodzaju okazją by zobaczyć w Warce obraz „Konstytucja 3 Maja – 1791 rok” Bractwa Świętego Łukasza. Czas pokazu tego wyjątkowego dzieła w Warce jest krótki (6-23 kwietnia), warto więc skorzystać z możliwości i odwiedzić Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

  Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE