Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUpamiętniliśmy 232. rocznicę Konstytucji 3 maja

  Upamiętniliśmy 232. rocznicę Konstytucji 3 maja

  3 maja 2023 r. obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja była symbolem wolności dla Polski i jej mieszkańców, dlatego tuż po zaborach, od 1919 roku dzień jej uchwalenia stał się świętem narodowym.

  Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce. Na początku przedstawiony został rys historyczny, a następnie po wejściu do świątyni pocztów sztandarowych wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Później rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz członków Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy 4 maja obchodzą swoje święto ze względu na wspomnienie tego dnia św. Floriana – patrona strażaków.

  Wśród przybyłych na uroczystość gości byli m.in. Radni Rady Miejskiej w Warce – Urszula Orlik, Iwona Sekuła, Jacek Gawroński, Jerzy Kołodziejski, Adam Nowak i Leszek Żelechowski oraz Radni Powiatu Grójeckiego – Cezary Kołodziejski, Jan Madej i Andrzej Zaręba, który pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Powiatu.

  Organizatorzy uroczystości – Samorząd Warki, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce serdecznie dziękują wszystkim uczestniczącym w upamiętnieniu w Warce uchwalenia „Konstytucji 3 maja”.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE