Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRStudenci UTW zwiedzają Mazowsze

  Studenci UTW zwiedzają Mazowsze

  Stało się już tradycją, że w okresie majowym członkowie UTW wyruszają na wycieczkę. W tym roku nie mogło być inaczej i 9 maja nasi seniorzy zwiedzili Jabłonną i Opinogórę.

  Po raz kolejny trasę i obiekty do zwiedzania przygotowała dla nas Pani Emilia Szutenbach, która doskonale wie czym studentów uszczęśliwić. Ponieważ nie tak dawno przygotowała dla nas wykład o bratankach ostatniego króla Polski Józefie i Stanisławie Poniatowskich, to najpierw pojechaliśmy do JABŁONNY – jednej z rezydencji, w których mieszkał czarujący książę Józef. Ukryty w starym parku Pałac w Jabłonnie jest prawdziwą perełką Mazowsza. To miejsce przesiąknięte jest 250-letnią historią, która trwa do dziś. Po zwiedzeniu całości tego finezyjnego zespołu pałacowo-parkowego i przed wyruszeniem w dalszą trasę znaleźliśmy chwilkę na odpoczynek przy kawie w klimatycznym wnętrzu pałacowej kawiarni.

  Drugim punktem wycieczki była Opinogóra, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Romantyzmu, dawnej siedziba rodu Krasińskich. Wizytówką tego miejsca jest neogotycki pałacyk zwany zameczkiem, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Na terenie parku, na wzgórzu, znajduje się również odrestaurowany dwór, w którym zobaczyć można wystawę polskiego malarstwa XIX-wiecznego. Na terenie parku okalającego „podwórko” Krasińskich jest jeszcze kilka budowli, które można zwiedzić. My byliśmy jeszcze w wozowni, gdzie obejrzeliśmy kolekcję starych powozów, w oficynie i w oranżerii, w której zjedliśmy smakowity obiad z deserem. Poza terenem parku, w miejscowym kościele znajduje się także mauzoleum Krasińskich, w którym znajdują się krypty zmarłych członków rodu. Wielohektarowy park okalający zameczek, dwór i pozostałe zabudowania wchodzące w skład zespołu, tworzy bardzo spójny kompleks romantyczny, który właśnie działa pod szyldem Muzeum Romantyzmu. Całość robi duże wrażenie i niezwykle działa na zwiedzających. Niestety, pomimo zachwytu, jak zwykle w takich wypadkach przychodzi czas pożegnania i powrót do domu. A na pocieszenie myśl, że za rok, znów pojedziemy na kolejną wycieczkę. Gdzie? To już pozostawiamy w gestii Pani Emilii.

  UTW WARKA

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE