Więcej
  Strona głównaBlogiHollywood w Warce!

  Hollywood w Warce!

  Od 2 lipca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem zwiedzający zostaną przeniesieni do superprodukcji filmowych, a główną rolę na wystawie będzie grała MUZYKA!

  Wernisaż godz. 16.30 podczas Pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski.

  „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” – to tytuł wystawy, nad którą Karol Kucharski – historyk wareckiego muzeum i kurator ekspozycji pracował kilka lat, a potem pandemia Covid-19 spowodowała przesunięcie jej organizacji.

  Bohaterami wystawy są polscy kompozytorzy, którym udało się stworzyć ścieżki dźwiękowe do amerykańskich filmów: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek. Każdy z nich wniósł wkład w sukcesy produkowanych za oceanem dzieł wielkiego ekranu. Znajdziemy wśród nich filmy kultowe.

  Na ekspozycji znajdą się nie tylko fotosy i plakaty filmowe, ale także oryginalne pamiątki związane z sukcesami kompozytorów, m.in. moneta, którą Krzysztof Komeda otrzymał na szczęście od Romana Polańskiego po przyjeździe do USA, plakiety nagród Zbigniewa Preisnera, rękopisy zapisów nutowych Wojciecha Kilara czy też elementy garderoby Jana A.P. Kaczmarka, w których kompozytor wystąpił na pamiętnej, oscarowej gali w 2005 r. i wiele innych atrakcyjnych niespodzianek. A wszystko w otoczeniu wspaniałej muzyki!

  Zebranie materiałów na tak złożoną wystawę nie było łatwe. Udało się to dzięki przychylności ze strony wielu osób oraz instytucji, w tym również z USA. Szeroka współpraca prowadzona przy organizacji ekspozycji sprawiła, że po latach starań o przybliżenie i spopularyzowanie wkładu polskich kompozytorów w amerykańską kinematografię, otwieramy przed zwiedzającymi wystawę nie tylko wartościową, ale i inspirującą, o wielu walorach edukacyjnych.

  Ekspozycja „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” będzie czynna dla zwiedzających do 17 grudnia br.

   

  Kurator wystawy: Karol Kucharski

  Współpraca: Iwona Stefaniak

  Teksty: Karol Kucharski

  Redakcja językowa: Marzena Pawłowska

  Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz

  Projekt scenografii wystawy, identyfikacja wizualna — Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / Elipsy

  Aranżacja, produkcja wystawy — Alena Trafimava / Artmontage

  Konsultacje, wsparcie muzyczne: Radosław Kruszyna

  Współpraca administracyjno-techniczna: Iwona Jagiełło-Mogielska, Marzena Kądrowska-Grochal, Janusz Kreczmański, Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna, Anna Trzaska

  Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

   

  Partnerzy:

  Muzeum Historii Katowic

  USC Polish Music Center w Los Angeles

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

  Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Patronat honorowy:

  Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński

  Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

  Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

  Burmistrz Warki Dariusz Gizka

  Patronat medialny:

  Film.org.pl

  Radio Plus Radom

   

  Zadanie „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE