Więcej
  Strona głównaBlogiMuzyka w roli głównej – wystawa otwarta!

  Muzyka w roli głównej – wystawa otwarta!

  Nowa wystawa czasowa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” została otwarta podczas Pikniku Vivat Pułaski 2 lipca i cieszyła się szeroką publicznością podczas imprezy.

  „Po raz pierwszy w historii muzeum prezentujemy wystawę, która dotyka wspaniałych osiągnięć polskiej muzyki filmowej. Najczęściej obiektem zainteresowania muzeum były do tej pory postacie historyczne wielkich emigrantów, ale także sukcesy polskich artystów w dziedzinach sztuk plastycznych, którym przyszło tworzyć na obczyźnie. Tym razem główną rolę na wystawie gra muzyka, skomponowana przez siedmiu polskich kompozytorów, którym udało się zrealizować swoje marzenia w amerykańskich studiach filmowych, a jednocześnie przynieść Polsce sławę na arenie międzynarodowej. (…) Z przekonania, że warto przybliżać osiągniecia i tryumfy naszych rodaków, zrodził się pomysł wystawy. Rozmowy rozpoczęliśmy już w 2016 roku podczas dyskusji o planach merytorycznych muzeum. Idea urosła do projektu badawczego, którym w sposób szczególny zajął się nasz historyk, miłośnik filmu i pomysłodawca wystawy – Pan Karol Kucharski. Kiedy opracował scenariusz i wystawa mogła być realizowana – przyszła pandemia Covid 19. W 2023 roku  zbiega się ona z 10. jubileuszowym Piknikiem historyczno-kulturalnym Vivat Pułaski i może być otwierana przy tak wspaniałej publiczności” – mówiła dyrektorka Muzeum Iwona Stefaniak podczas wernisażu.

  Uroczystego otwarcia wystawy razem z dyrektor muzeum dokonał Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, który pogratulował wystawy i wyraził swoje uznanie dla całego zespołu pracującego nad projektem. W wernisażu wzięło udział wielu gości, m.in.: Jolanta Sitarek – wicestarosta powiatu,  Teresa Knyzio – wiceburmistrz Warki; Radni powiatowi: Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Jan Madej; Radni miejscy; ks. dr hab. Sławomir Zych – Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, Angelika Szepiszczak – przedstawicielka Muzeum Historii Katowic, jednego z partnerów wystawy, Mariusz Brymora – dyplomata, były konsul Polski w Los Angeles, Rafał Zawierucha – aktor który pracował także w Hollywood.

  Prezentowana wystawa jest wyjątkowa z kilku powodów. Snuje opowieść o muzyce do bardzo znanych superprodukcji filmowych, została zaprojektowana w interesujący sposób i poza eksponatami muzealnymi, na wystawie po raz pierwszy najważniejsza jest muzyka! Przybliża dokonania siedmiu polskich kompozytorów: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana A.P. Kaczmarka. O koncepcji ekspozycji i pracy merytorycznej nad wystawą opowiedział podczas wernisażu Karol Kucharski – kurator wystawy, historyk pracujący od lat w wareckim muzeum.

  „Podobno filmy amerykańskie robione są po to, by zawładnąć wyobraźnią całego świata. Tak twierdził znakomity kompozytor Wojciech Kilar. Często z wysokimi budżetami i kręcone z rozmachem produkcje amerykańskiej kinematografii rzeczywiście od dziesięcioleci przyciągają uwagę osób z różnych części globu. Ludziom filmu niejednokrotnie przynoszą olbrzymią sławę i pieniądze. Warto pamiętać, że swoją rolę mają w nich do odegrania nie tylko aktorzy, ale i stojący na szczycie tej twórczej piramidy producenci, reżyserzy, scenarzyści i kompozytorzy. Ci ostatni, za sprawą muzyki wnoszą dodatkową wartość do każdego filmu. W gronie tych, którzy swoimi kompozycjami wpłynęli na ostateczny sukces wielu amerykańskich filmów są i Polacy. To o nich i ich dziełach traktuje nasza  wystawa. Ekspozycja koncentruje się na siedmiu kompozytorach z Polski, którzy zaistnieli w Hollywood, wyraźnie zaznaczając obecność w amerykańskim świecie filmu. Każdy doszedł do tego inną drogą, tworząc własną wartą przeniesienia na ekran historię. Z tych osiągnięć Polaków możemy i powinniśmy być dumni” – mówił kurator wystawy Karol Kucharski.

  Wernisaż był okazją do podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do stworzenia ekspozycji, co uczyniła dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak.

  Prace merytoryczne nad ekspozycją były prowadzone od kilku lat. Po drodze muzeum zdobyło wielu partnerów m.in. takich jak: Muzeum Historii Katowic, USC Polish Music Center w Los Angeles, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Eksponaty wypożyczono od wielu osób prywatnych. Wystawę zaprojektowali Kamila Schinwelska i Marcin Gwiazdowski ze Studia Elipcy, a wykonała firm Artmontage Aleny Trafimava, ale nad całokształtem pracowało wiele osób. Efekt jest imponujący! Dawali temu wyraz liczni zwiedzający, którzy w dniu wernisażu zwiedzali ekspozycję.

  Ekspozycja na pewno jest kolejnym krokiem podjętym przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce do popularyzacji osiągnięć Polaków w Stanach Zjednoczonych. Ta wieloletnia praca na rzecz dokonań Polaków na kontynencie amerykańskim została dostrzeżona przez środowisko naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Podczas otwarcia wystawy ks. dr hab. Sławomir Zych – Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL wręczył Iwonie Stefaniak – dyrektor wareckiego muzeum Nagrodę im. Ireny i Franciszka Skowyrów za wybitne działania na rzecz badania zagadnień związanych z Polonią w USA.

  Wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego. Patronat honorowy nad ekspozycją objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak i Burmistrz Warki Dariusz Gizka.

  Ekspozycję można zwiedzać do 17 grudnia 2023 r.  Serdecznie zapraszamy!

  Info. Muzeum

  Foto: Blade Photo Rafał Donica Anna Starkey, Marcin Olszak

   

   

   

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE