25.8 C
Warka
piątek, 22 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRFinał "Letniej Akademii SuperBohaterów"

  Finał „Letniej Akademii SuperBohaterów”

  Letnia Akademia SuperBohaterów za nami. W zajęciach organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego uczestnicy mogli poznać ważnych dla świata polskich naukowców, odkrywców, wynalazców, których działalność wpłynęła na rozwój różnych dziedzin nauki i życia.

  Podczas tegorocznych wakacji poznaliśmy sześciu SUPERBOHATERÓW, a byli nimi:

  • Maria Skłodowska – Curie (fizyczka i chemiczka, odkrywczyni pierwiastków i badaczka promieniotwórczości, zdobywczyni podwójnej nagrody Nobla). W ramach zajęć odbyły się warsztaty z eksperymentów chemicznych, warsztaty plastyczne, sportowe zabawy na plaży oraz zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa nad wodą.
  • Benedykt Dybowski (przyrodnik, podróżnik, odkrywca i lekarz – opisał setki nowych gatunków zwierząt). Podczas zajęć w muzeum dzieci wykonały zielnik z roślin znalezionych w winiarskim parku, na zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę zwierzątka z papieru, a CeSiR zabrał dzieci w podwodną podróż na wareckim basenie.
  • Józef Hofmann (pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca, który skonstruował pierwszą na świecie motorówkę turystyczną). W tym tygodniu odbyła się jedna z dwóch wycieczek zorganizowanych przez Dworek na Długiej, do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Dzieci brały udział w warsztatach muzycznych, wykonały pracę plastyczną pt. „Motorówka” oraz uczestniczyły w zajęciach sportowych na stadionie.
  • Kazimierz Funk (biochemik, odkrywca witamin). Ten tydzień upłynął pod hasłem zdrowego odżywania. Odbyły się warsztaty z pieczenia chleba pt. „Od ziarenka do bochenka” podczas których dzieci wypiekały zdrowe pieczywo. Na warsztaty przyjechali również przedstawiciele Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Grójca i przygotowali zajęcia o zdrowym odżywianiu. Na warsztatach plastycznych dzieci malowały na płótnie obraz martwej natury. W ramach zajęć sportowych odbył się turniej piłkarski.
  • Mikołaj Kopernik (prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz – odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca). Na zajęciach w muzeum dzieci wykonały prace plastyczną przedstawiającą układ słoneczny, w bibliotece również czekała na dzieci praca plastyczna, ale nie tylko – była również chwila z książką, zaś CeSiR przygotował zabawy z piłkami – planetami na stadionie.
  • Jacek Karpiński (inżynier elektronik i informatyk – wybudował pierwszy na świecie komputer tranzystorowy). To ostatni tydzień zajęć, podczas którego dzieci brały udział w warsztatach przygotowanych przez Małych Odkrywców z ładunkami elektrostatycznymi, polem magnetycznym itp., kolejne zajęcia odbyły się na basenie. Zwieńczeniem tego tygodnia była wycieczka do kina.

  W tegorocznych zajęciach udział wzięło ponad 100 dzieci (liczonych pojedynczo). W zajęciach codziennie mogło wziąć udział 30 dzieci. W sumie w lipcu i sierpniu udało się zorganizować 18 dni zajęć – w sumie 54 godziny.

  Finał „Letniej Akademii SuperBohaterów” odbył się w niedzielę 13 sierpnia na plaży „Wareckie Malibu”. Uczestnicy akcji „Lato w Warce” otrzymali certyfikat potwierdzający zostanie SuperBohaterem oraz niespodziankę: torbę bawełnianą i butelkę z napisem „I Love Warka” i wybraną książkę lub grę planszową. Po finale „Lata w Warce” najmłodsi mogli jeszcze wziąć udział w specjalnie przygotowanej grze westernowej.

  Letnia Akademia SuperBohaterów zorganizowana została przez wareckie instytucje samorządowe – Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Partnerami akcji byli: Fundacja Nauka to Lubię, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Warce, SANEPID i warecka Policja. 

  Foto – Rafał Donica – Blade Photo

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE