Więcej
  Strona głównaInstytucjeUdana Kwesta na rzecz odnowy nagrobka Franciszka Lessla w Ostrołęce

  Udana Kwesta na rzecz odnowy nagrobka Franciszka Lessla w Ostrołęce

  1 listopada na cmentarzu w Ostrołęce odbyła się Kwesta na rzecz odnowy nagrobka polskiego kompozytora Franciszka Lessla, który pochowany jest na tamtejszym cmentarzu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać kwotę 5.465,73zł!

  Franciszek Lessel to wielki polski kompozytor i pianista. Jako jedyny Polak miał zaszczyt kształcić się w Wiedniu u Josepha Haydna. Z ziemią warecką związany poprzez Marię Wirtenberską, której majątkiem we wsi Pilica administrował w latach latach 1823-1836. W tym roku, 26 grudnia przypada 185. rocznica śmierci Lessla.

  Kwesta to wspólny sukces wielu osób, nie tylko tych, którzy wrzucali do puszek mniejsze lub większe banknoty i monety. Bardzo ważne jest zaangażowanie osób, które przygotowały akcję i ją obsługiwały. Ogromne podziękowania należą się Andrzejowi Barszczowi – popularyzatorowi postaci kompozytora pochowanego w Ostrołęce, który od lat nagłaśnia sprawę remontu jego nagrobka, dyrektorowi PSP w Ostrołęce Maciejowi Lidakowi za promocje i pomoc w organizacji akcji, proboszczowi parafii w Ostrołęce – księdzu Wiesławowi Bąkowskiemu za zgodę na kwestowanie i promocję wydarzenia, uczniom miejscowej szkoły, którzy kwestowali na cmentarzu – Zuzannie Wychowskiej, Jakubowi Wychowskiemu, Nikoli Szczepaniak, Kubie Mich, Aleksandrowi Bąkowi, Karolowi Bąkowi, Idze Tkaczyk, Emilii Milewskiej, Oli Balikowskiej, Mai Donicy, Gabryjelowi Głasce, Marcelemu Wdowiakowi oraz rodzicom, którzy pomogli w logistyce całości – Renacie i Grzegorzowi Wychowskim.

  Jeśli ktoś nie miał okazji wesprzeć tej inicjatywy a bardzo chciałby to jeszcze zrobić może przekazać darowiznę na konto 61 9154 0005 2001 0098 3361 0001 z dopiskiem LESSEL (konto użyczone przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.) lub wpłacić środki np. BLIK-iem lub przelewem poprzez portal zrzutka.pl/5yn6em.

  Foto – Renata Wychowska

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE