Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRWielkie muzyczne świętowanie Niepodległej Polski!

  Wielkie muzyczne świętowanie Niepodległej Polski!

  Święto Niepodległości to dzień, kiedy w Polakach w szczególny sposób umacnia się poczucie patriotyzmu. Co roku, każdy z nas przypomina sobie o wartościach, które przekazują nam poprzednie pokolenia. 11 listopada to czas wielkiego świętowania i radości z tego, iż przyszło nam żyć w wolnej i niezależnej Polsce.

  Społeczność Warki świętowała 105. rocznicę odzyskania niepodległości w niedzielny wieczór 12 listopada 2023 roku o godz. 18:00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji podczas niezwykłego „Koncertu Niepodległościowego”. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, przedstawicieli samorządu szczebla gminnego i powiatowego: Burmistrza Warki Dariusza Gizki, Wiceburmistrz Teresy Knyzio, Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Bugały, radnych Rady Miejskiej: Urszuli Orlik, Iwony Sekuły, Jacka Gawrońskiego, Zbigniewa Gilarskiego, Arkadiusza Marszałka oraz radnych Powiatu Grójeckiego – Grażyny Kijuc, Cezarego Kołodziejskiego i Andrzeja Zaręby, który jednocześnie poprowadził koncert.

  Wydarzenie rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego przez chór, który stworzyli „Wareccy Biegacze” wraz z licznie przybyłymi gośćmi i mieszkańcami przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Moderato pod batutą Ryszarda Florka. Otwarto tym samym pierwszą, czyli patriotyczną część koncertu. Kolejnym zaprezentowanym utworem była Modlitwa obozowa w przejmującym i nastrojowym wykonaniu Katarzyny Ambroży z towarzyszeniem orkiestry. Następnie na scenie do zespołu Moderato dołączył niezwykle liczny Chór z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warce pod kierownictwem Marka Borowskiego, który wykonał tradycyjne pieśni: Marsz I Brygady, Warszawiankę z solowym występem Piotra Połcia oraz Rotę. Entuzjazm młodych chórzystów wyraźnie udzielił się publiczności, która ochoczo włączyła się w śpiew znanych pieśni.

  Kolejnym punktem programu było wystąpienie Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, który dziękował organizatorom i uczestnikom koncertu, podkreślił zaangażowanie wareckiej społeczności w podtrzymywanie wartości i postaw patriotycznych oraz uhonorował orkiestrę Moderato medalem „Pro Mazovia” za wybitny wkład w kulturalny i społeczny rozwój Mazowsza. Następnie Burmistrz Warki Dariusz Gizka dziękował za udział i wręczenie odznaczenia Wicemarszałkowi oraz organizatorom wydarzenia.

  Przemówienia gości zakończyły patriotyczny blok koncertu. Na kolejną – rozrywkową część złożyły się powszechnie znane przeboje: od jazzowych szlagierów, poprzez nastrojowe ballady popowe po rockowe standardy w niezapomnianej aranżacji orkiestry Moderato. Tu otwierającym utworem był brawurowo wykonany motyw przewodni z „Janosika”. Inne instrumentalnie zaprezentowane utwory to:  Mack of Knife z solo na saksofonie Dawida Bekasiewicza oraz na trąbce Piotra Połcia;  One Moment In Time z solo na saksofonie Jakuba Jaszewskiego; Summertime z solo na saksofonie Mariusza Homa, na trąbce Daniela Gilarskiego i z udziałem dwóch zaproszonych gości – Kuby Szydło na perkusji i Huberta Mizołka na gitarze basowej; pieśń gospel Just a closer walk with thee; All of me z solo na trąbce Dawida Moranowicza;  mocny rockowy Smoke on the water grupy Deep Purple z solo na gitarze Oskara Gowina, który wzbudził entuzjazm publiczności i który został odegrany na bis oraz Heal the world z partią na saksofonie Ryszarda Florka.

  Popisy orkiestry przeplatały występy zaproszonych wokalistów, które rozpoczął Dariusz Rączka w szlagierze Sway, następnie w utworze Blue moon zaprezentowała się Karolina Woźniak-Zygmunt, a w Moon river Sławomir Klimczuk. Występ kolejnej artystki Aleksandry Widłak (jednocześnie klarnecistki orkiestry) w piosence Już cię nie kocham wywołał ogromny aplauz publiczności. Niezapomniany przebój Gdy mi ciebie zabraknie wykonała Marcelina Woźna.

  Prezentowane utwory poprzedzone były krótkimi historiami ich powstania lub informacjami o ich oryginalnych wykonawcach, o co zadbał prowadzący koncert Andrzej Zaręba. Widowisko zachwyciło licznie zgromadzoną publiczność, która dziękowała artystom gromkimi, żywiołowymi brawami.

  Organizatorzy wareckich obchodów Święta Niepodległości – Samorząd Warki, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. składają gorące podziękowania wszystkim, którzy zechcieli wspólnie świętować tę rocznicę.

  Koncert był częścią projektu „Powiat Grójecki – Stolica Kultury Mazowsza”.

  Galeria zdjęć autorstwa Rafała Donicy.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE