Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRDobry czas dla miasta i gminy - informacja Burmistrza Warki

  Dobry czas dla miasta i gminy – informacja Burmistrza Warki

  Szanowni Państwo

  Mieszkańcy Miasta i Gminy Warka

  W związku ze zbliżającym się końcem kadencji samorządu terytorialnego, w sposób odpowiedzialny wykonując obowiązek informacyjny dotyczący wykonywania zadań własnych gminy, wynikających z art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw, chciałbym poinformować Państwa o tym co zostało zrealizowane przez samorząd Miasta i Gminy Warka przez ostatnie 13 lat.

  W momencie objęcia przeze mnie stanowiska burmistrza 14 grudnia 2010 roku sytuacja finansowa gminy była bardzo trudna. Na koniec roku zadłużenie gminy stanowiło 51,51% jej dochodów (przy dopuszczalnym zadłużeniu 60% dochodów gminy).

  Właściwe zarządzanie finansami gminy przez ostatnie trzy kadencje przynosi oczekiwane efekty. Planowane zadłużenie gminy zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową na rok 2024 wyniesie 16,35 % . Pozwala to miastu i gminie Warka na dalszy  dynamiczny rozwój.

  Dzięki przemyślnym decyzjom i dobrej współpracy z partnerami różnych szczebli osiągnęliśmy wspólnie niepowtarzalny sukces. Lata 2011-2023 były dla gminy Warka rekordowe w zakresie zrealizowanych inwestycji.

  Z budżetu gminy w latach 2011-2023 na inwestycje i remonty została wydatkowana kwota ponad 152 mln zł, w tym blisko 52 mln zł pozyskanych środków zewnętrznych.

  Wspólnie z powiatem grójeckim na terenie naszej gminy zrealizowano inwestycje na kwotę ponad 17 mln zł.

  We współpracy z Urzędem Marszałkowskim zrealizowano zadania na kwotę ponad 40 mln zł.

  Największą inwestycją ze środków publicznych w historii Warki była modernizacja linii kolejowej nr 8 Warszawa-Radom, zrealizowana przez PKP PLK S.A. przy współpracy z samorządem Warki.

  Dzięki naszej determinacji i wieloletnim staraniom udało się zrealizować budowę dwóch wiaduktów w ciągu ulic Lotników- Bielańskiej i Grójeckiej wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

  Pozostaje do rozwiązania kwestia modernizacji należących do PKP parkingów.

  Wielkim sukcesem negocjacyjnym obecnego samorządu była także budowa niezaplanowanej wcześniej dodatkowej stacji kolejowej „Warka Miasto” o wartości ponad 13 mln zł.

  Na przestrzeni trzech kadencji dokładaliśmy wszelkich starań aby zapewnić miastu i gminie zrównoważony rozwój.

  Staramy się realizować inwestycje tam gdzie są najbardziej potrzebne. Inwestujemy w rozbudowę infrastruktury drogowej, opiekę medyczną, oświatę, sport, kulturę i turystykę. Podejmowane przez nas działania służą poprawie jakości życia wszystkich naszych mieszkańców, w tym: seniorów, młodzieży, strażaków, uczniów, sportowców, działkowców- zarówno w mieście jak i na wsi.

  W ostatnich latach wspólnie z Państwem diametralnie zmieniliśmy oblicze zarówno miasta jak i terenów wiejskich.

  Pod koniec ubiegłego roku Rada Miejska w Warce uchwaliła budżet na 2024 rok.

  W Nowy Rok wchodzimy z pełnym zabezpieczeniem finansowym jednostek gminnych i dużą dynamiką inwestycyjną. Zaplanowaliśmy rekordową kwotę ponad 30 mln zł na realizację wielu ważnych dla naszych mieszkańców zadań.

  Przed samorządem miasta i gminy Warka stoją kolejne bardzo ważne wyzwania. W przygotowaniu jest m.in. budowa obwodnicy miasta, sali widowiskowo kinowej, dalsza modernizacja dróg na terenie miasta i gminy, budowa kolejnych sieci wodno- kanalizacyjnych i wiele innych ważnych dla rozwoju miasta i gminy zadań. Realizacja takich przedsięwzięć wymaga sprawdzonego i doświadczonego Burmistrza i dobrej współpracy z radnymi Rady Miejskiej.

  Szanowni Państwo

  Ostatnie 13 lat rozwoju miasta i gminy Warka to nasz wspólny wielki sukces. Możemy być z niego dumni i z optymizmem planować przyszłość!

  Mam ogromną satysfakcję z realizacji tak wielu inwestycji i poczucie dobrze spełnionej misji zarządzania gminą, jaka została mi przez Państwa trzykrotnie powierzona.

  Wierzę, że w atmosferze zgody i współpracy miasto i gmina Warka będzie coraz piękniejsza, przyjazna dla mieszkańców, inwestorów oraz odwiedzających nas gości.

  Z poważaniem,

  Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

  Pismo Burmistrza do Mieszkańców

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE