Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaPolecamy katalog wystawy

  Polecamy katalog wystawy

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wydało kolejną publikację. Swoją ofertę wydawniczą wzbogaciło o katalog wystawy „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”.

  Ekspozycja, którą można było zwiedzać przez kilka miesięcy minionego roku była jednym z najbardziej niekonwencjonalnych przedsięwzięć wystawienniczych wareckiego muzeum. Choć przeszła już do historii to przekaz informacyjny, który z sobą niosła jest nadal dostępny. Został on zatrzymany na ciekawie wydanej w języku polskim i angielskim 128-stronicowej publikacji. Dzięki niej możemy się zapoznać z zarysami biograficznymi siedmiu polskich kompozytorów, którzy zaistnieli w amerykańskim przemyśle filmowym i byli bohaterami wspomnianej ekspozycji. Zaangażowanie Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara oraz Jana A.P. Kaczmarka w pracę na rzecz hollywoodzkich produkcji warte jest utrwalenia i popularyzacji. Najnowsze wydawnictwo wareckiego muzeum może się do tego przyczyniać.

  W katalogu nie znajdziemy zdjęć wszystkich obiektów prezentowanych na wystawie – jest to działanie świadome. Nad formą fotograficzną góruje ta pisana. Stało się tak po to by przybliżyć niezwykłe koleje losu Polaków, którzy stworzyli fantastyczne ścieżki dźwiękowe do znanych amerykańskich filmów.

  Karol Kucharski – kurator wystawy i historyk w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oparł znaczą część zarysów biograficznych kompozytorów na licznych materiałach przechowywanych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Żmudne kwerendy pozwoliły mu na opracowanie tekstów z wieloma ciekawostkami łatwo zapadającymi w pamięci Czytelnika.

  Kto z Polaków otrzymał propozycję napisania muzyki do filmu „Władca pierścieni”? Kto mówił, że jego utwory (które pojawiały się m.in. w horrorach) „dobrze się nadają do straszenia ludzi”? Twórczością którego z polskich kompozytorów zachwyceni byli członkowie legendarnego zespołu „The Beatles”? Kto zetknął się z sytuacją przemontowania amerykańskiego filmu w taki sposób, że jego skomponowane i precyzyjnie wymierzone odcinki muzyczne nie pasowały do scen? Każdy kto chce poznać odpowiedzi na te i inne pytania powinien koniecznie zapoznać się z publikacją dotyczącą wystawy „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”.

  Katalog można nabyć w sklepiku Muzeum im. K. Pułaskiego osobiście w godzinach jego otwarcia (od środy do niedzieli) lub zamówić drogą elektroniczną (e-mail: rezerwacja@muzeumpulaski.pl ).

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE