-1.3 C
Warka
sobota, 9 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjePowstańcze jasełka w Konarach

  Powstańcze jasełka w Konarach

  Młodzi pasjonaci historii z Konar wystawili jasełka w scenerii powstańczej Warszawy. Było to niepowtarzalne i wyjątkowe przedstawienie. Pomysł zrodził się w umysłach nauczycieli PSP w Konarach podczas wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego.  To nie tajemnica, że zwyczajem szkoły w Konarach jest pielęgnowanie polskiej tradycji i przybliżanie uczniom tragicznych kart historii naszego narodu. Toteż taka forma jasełek idealnie  wpisała się w misję szkoły, którą inspirują słowa Jana Pawła II

  Zanim stąd odejdę proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska jeszcze raz przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością(…), abyście nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy(…)

  W atmosferę powstańczej Warszawy wprowadziła wszystkich przybyłych gości dekoracja sali. Napisy antyhitlerowskie na murach, znak Polski walczącej i zegar wskazujący godzinę W  to jej elementy, wśród których na naczelnym miejscu widniało motto: …w ruinach maleńka przyszła miłość…

  Zapadła cisza, kiedy na scenie ukazali się mali aktorzy, a uczennica występująca w roli Maryi zaśpiewała przejmującym głosem:

  Dnia pierwszego września roku pamiętnego

  Wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego.

  Najbardziej się zawziął na naszą Warszawę.

  Warszawo kochana , tyś  jest miasto krwawe!

   

  Jasełka ubarwiły, wprowadzając elementy komizmu, pioseneczki śpiewane przez mieszkańców okupowanej Warszawy: Siekiera, motyka, Teraz jest wojna, Hej tam pod Krakowem.

  Akcja przebiegała identycznie jak w jasełkach tradycyjnych, z niewielkimi jednak zmianami. Otóż w powstańczych jasełkach Maryja z Józefem  szukali noclegu w domu niemieckiej rodziny, gdzie usłyszeli ,,Polakom i psom wstęp wzbroniony”. Potem mijał ich warszawski gazeciarz krzycząc: ,,Najnowsze nowiny! Hitler spadł z drabiny! Kuuuuurier Warszaaaaaaaaaaaaawski!„. Na koniec Boże Dziecię przyszło na świat nie w stajence, a w ruinach. Oczywiście przyszli Go powitać nie pasterze, a powstańcy warszawscy z piosenką:

  Do Betlejem krokiem żwawym przyszły dzieci  aż  z Warszawy

  I uklękły przed stajenką, przed Jezusem i Panienką.

  Gloria, gloria ,witaj drogie dziecię!

  Biedne dzisiaj nasze dary, bo nas wojna gniecie.

   

  Na zakończenie powstańcy  z biało-czerwonymi opaskami na rękawach odtańczyli narodzonemu Jezusowi poloneza do melodii kolędy Bóg się rodzi.

  Tak nieoczekiwany finał jasełek przepełnił salę wyjątkową, podniosłą atmosferą. Była to prawdziwa uczta duchowa dla dorosłych i  wyjątkowa lekcja historii dla najmłodszych.

   

  Info. PSP Konary

  131216 - Konary Jaselka 01 131216 - Konary Jaselka 02 131216 - Konary Jaselka 03 131216 - Konary Jaselka 04 131216 - Konary Jaselka 05

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE