Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej368. rocznica Bitwy pod Warką

  368. rocznica Bitwy pod Warką

  7 kwietnia 2024 r. przypada 368. Rocznica Bitwy pod Warką w której wojska polskie pod wodzą Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego najeźdźcę. Szwedzki najazd na Polskę w 1655 roku był miażdżącym ciosem, jednak zwycięstwo spod Warki miało ogromne znaczenie dla podniesienia ducha narodu. Pod Warką pokonaliśmy Szwedów po raz pierwszy na otwartym polu. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać! Sukces ten rozpoczął zwycięską ofensywę, która w rezultacie doprowadziła do pokoju oliwskiego w 1660 roku. Bitwa pod Warką 1656 roku stanowi jedną z najciekawszych kart historii grodu nad Pilicą.

  Ze względu na to, iż w dniu rocznicy wydarzenia odbędą się wybory samorządowe – symboliczne złożenie kwiatów przed pomnikiem Hetmana Czarnieckiego na wareckim rynku przez delegację składającą się z przedstawicieli Samorządu Warki, Samorządu Powiatu Grójeckiego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce noszącej imię Czarnieckiego nastąpi w piątek, 5 kwietnia.

  Zachęcamy do obejrzenia multimedialnego komiksu o Bitwie pod Warką – www.Czarniecki.Warka.pl

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE