Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaWystawa czasowa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

  Wystawa czasowa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystawę czasową
  Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

  Ekspozycja czynna od 22 marca do 2 czerwca 2024 roku

  Eugeniusz Węgiełek – rzeźbiarz i malarz ludowy ze wsi Pęcław (między Górą Kalwarią a Warką, pow. piaseczyński). Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1980 roku. Rzeźbi w drewnie i maluje, zachęcony przed laty przez artystę rzeźbiarza Stefana Lisowskiego (1928-2010).
  Przez ponad 40 lat stworzył niezliczoną ilość rzeźb o tematyce sakralnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, ale także wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników.
  Maluje sielskie pejzaże i sceny biblijne. Jest zafascynowany pięknem przyrody i otaczającego go krajobrazu, wiejskimi zwyczajami i tradycjami. W swojej twórczości ukazuje barwny, zanikający i niepowtarzalny obraz polskiej wsi, a także radość ilustrowania świata. Realizuje prace z niezwykłą skromnością i prostotą. Jego kolorowe rzeźby wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakują pomysłami i formą, często są dwustronne. Artysta stworzył własny styl, który wyróżniają rzeźbione, ażurowe elementy dekoracyjne w postaci kolorowych kwiatów i zwierząt.
  Maluje na różnych płytach, płótnie, desce, szkle, a czasem na tym, co ma pod ręką. Sam oprawia prace i często dekoruje ramy.

  Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Grupy Communio Graphis w Górze Kalwarii. Od lat chętnie bierze udział w wielu konkursach na rzeźby ludowe, w Polsce i za granicą. Często jest nagradzany. Prezentował swoje dzieła na wystawach zbiorowych w kraju i poza nim. Miał też wystawy indywidualne w wielu ośrodkach kultury.
  Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.

  Wystawa
  Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.
  Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  Kurator wystawy: Iwona Stefaniak
  Koncepcja i scenariusz wystawy: Iwona Stefaniak
  Współpraca: Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna, Karol Kucharski

  Teksty: Iwona Stefaniak
  Fotografie: Rafał Donica
  Projekt graficzny i typograficzny: Homework
  Organizacja i administracja: Janusz Kreczmański, Marzena Kądrowska-Grochal, Iwona Jagiełło-Mogielska

  Montaż wystawy: Konrad Brynda, Marek Rokita, Dariusz Kaczmarek

  © Copyright by Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, 2024
  © Copyright by Eugeniusz Węgiełek, 2024

  Na wystawie zaprezentowano rzeźbę i malarstwo Eugeniusza Węgiełka ze zbiorów własnych artysty oraz z prywatnych kolekcji.

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE