Więcej
    Strona głównaBlogiEmocjonaliści. Wystawa międzynarodowej grupy w Warce

    Emocjonaliści. Wystawa międzynarodowej grupy w Warce

    Od 3 maja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystawę trzynastu twórców międzynarodowej grupy „Emocjonaliści”. W 2024 roku świętują oni 30-lecie wspólnej działalności, a poprzez cykl wystaw w Polsce i w USA, podsumowują swoją aktywność.

    W bibliotece pałacu Pułaskich zaprezentujemy działalność takich artystów jak: Lubomir Tomaszewski – założyciel grupy, rzeźbiarz, malarz, designer; Maria Fuks – malarka i rzeźbiarka; Jan Hausbrandt – fotografik;  Renata Komorniczak – rzeźbiarka; Wojciech Kubik  – fotografik; Krzysztof Medyna – muzyk; Mieczysław Mietko Rudek – fotografik; Zbigniew Nowosadzki – malarz; Artur Skowron – malarz, grafik i fotografik; Janusz Skowron – malarz, grafik, rysownik, ilustrator i fotografik; Maksymilian Starzec – malarz; Beata Szpura – ilustratorka, malarka oraz Józefa Tomaszewska  – malarka, rzeźbiarka, tkaczka i projektantka.

    Po ekspozycji w 2008 roku, to druga wystawa grupy „Emocjonalistów” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Tym razem to niewielka wystawa, ale ma szczególne znaczenie dla Członków grupy, jest swego rodzaju pożegnaniem. Dwóch artystów już nie żyje, a ze względu na wiek, niektórzy tworzą i wystawiają już coraz mniej. Prezentacja jest podziękowaniem za trud wkładany w promocję polskiej kultury poza granicami kraju, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, za nieustanne trwanie w galeriach i instytucjach, w świadomości Polaków na obczyźnie.

    Historia tej grupy sięga roku 1994, kiedy to prof. Lubomir Tomaszewski, rzeźbiarz mieszkający w  Nowym Jorku, razem z Aleksandrą Nowak (malarką) oraz Kathryn Kollar (choreografką) zdecydowali szukać wspólnego mianownika dla różnych rodzajów sztuki i nazwali się „In tune with Nature”. Zaczęli wspólnie wystawiać swoje prace i powiększać grono współpracujących artystów. Po drodze powstała filozofia grupy, a  z czasem ukształtowała się nazwa „Emocjonaliści”. Głównym założeniem było odnalezienie i czerpanie z natury oraz wywoływanie u widza szczególnie przeżyć emocjonalnych. Przez 30 lat, w ramach działalności wystawienniczej i kulturalno-popularyzatorskiej, przez grupę przewinęło się około 100 artystów pochodzenia polskiego, tworzących przede wszystkim w USA i w Polsce. Zorganizowano wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, spotkań przy muzyce i poezji.

    Po wystawie pożegnalnej w Konsulacie RP w Nowym Jorku 5 kwietnia 2024 r. – w Święto Konstytucji 3, ale także z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą otwieramy wystawę w wareckim Muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 2 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

    Iwona Stefaniak

    Dyrektor Muzeum

    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
    Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

    NAJPOPULARNIEJSZE