Więcej
  Strona głównaSportCiężarySportowy wtorek z mistrzynią paraolimpijską i absolwentką szkoły w Nowej Wsi

  Sportowy wtorek z mistrzynią paraolimpijską i absolwentką szkoły w Nowej Wsi

  W roku Jubileuszu 50-lecia szkoły w Nowej Wsi szczególną radość sprawiają nam spotkania z absolwentami. W gronie osób, które spędziły młodość w murach naszej szkoły, odnajdujemy polityków, działaczy społecznych, księży, utytułowanych sportowców.

  Wśród nich na uwagę zasługuje Justyna Kozdryk – polska sztangistka, medalistka igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Zdiagnozowano u niej achondroplazję, ale choroba nie ograniczyła jej aktywności. Swoją sportową karierę rozpoczęła w 1999 roku. Wtedy to, po raz pierwszy, za namową swojej starszej siostry, trafiła do profesjonalnej siłowni klubu sportowego. Tam też jej nieprzeciętną siłę zauważył trener Mirosław Malec. Pierwszy sukces międzynarodowy osiągnęła w 2005 podczas mistrzostw Europy w Kawali (Grecja), gdzie zdobyła srebrny medal. Rok później zdobyła pierwszy srebrny medal na mistrzostwach świata w Pusan (Korea Południowa), osiągając wynik 85 kilogramów i tracąc do zwyciężczyni 7,5 kilograma. W 2008 roku na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie również zajęła drugie miejsce. W kolejnych latach wywalczyła m.in. dwa tytuły mistrzyni Europy. W 2021 roku po raz drugi w karierze została medalistką igrzysk paraolimpijskich, zdobywając w Tokio brązowy medal. W 2008 roku odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi (2008).

  Justyna Kozdryk pracuje jako pracownik cywilny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Mimo licznych obowiązków znalazła czas, by wziąć udział w Jubileuszowych Mistrzostwach Szkoły w wyciskaniu sztangi leżąc, 16 kwietnia 2024 roku. Towarzyszył jej siostrzeniec – Bartłomiej Tuszyński, który, zmotywowany przykładem wybitnej ciotki, zdobywa kolejne tytuły w trójboju siłowym. Na swoim koncie ma już najwyższe lokaty w kraju i za granicą. Pani Justyna i pan Bartłomiej opowiedzieli młodzieży o cieniach i blaskach swojej sportowej kariery, związanych z nią licznych podróżach i zaskakujących przygodach, które przeżyli podczas różnych zawodów. Pani Justyna wspominała także lata spędzone w naszej szkole, podkreślając, że zawsze są to tylko miłe obrazy przeszłości.

  W zmaganiach sportowych w wyciskaniu sztangi leżąc udział wzięli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. W grupie początkujących pierwsze miejsce zajął Szymon Radziejewski, drugie – Jakub Rotuski, trzecie – Filip Kowalczyk. Najlepszy w grupie średnio zaawansowanych okazał się Krystian Wdowczyk, kolejne miejsca zajęli: Adrian Gozdera i Adam Gorzkowski. Trzecią grupę stanowili zawodnicy, pozostający pod profesjonalną opieką trenera Bartłomieja Tuszyńskiego. W gronie tym bezkonkurencyjny okazał się Filip Wilewski, pozostawiając w tyle Kacpra Jakubczyka i Jana Jurasa.

  Zawody, zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego – panią Magdalenę Kmidowską-Giszkę oraz pana Karola Olszówkę – były okazją do zaprezentowania umiejętności uczniów w tej dziedzinie sportu. Nasi goście – Justyna Kozdryk i Bartłomiej Tuszyński – udzielili zawodnikom praktycznych wskazówek, by popularne ćwiczenie, angażujące mięśnie klatki piersiowej, mięśnie trójgłowe ramion (tricepsy) i przednie aktony mięśni naramiennych, było wykonywane prawidłowo i bezpiecznie.

  Sportowy wtorek dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji. Miło nam, że dla pani Justyny był okazją do odświeżenia wspomnień o szkolnych latach.

  Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE