Dobre relacja w kontaktach urząd-senior to podstawa. Wiedzą o tym uczestnicy szkolenia „Jak obsługiwać seniora w urzędzie” zorganizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego”.
Spotkanie dedykowane pracownikom obsługi urzędów gmin z terenu powiatu grójeckiego odbyło się 12 czerwca br. w Grójcu. Jego celem było podniesienie kompetencji pracowników administracji publicznej w zakresie obsługi najstarszych mieszkańców naszego regionu.
Część szkoleniową poprowadziła dr Monika Mularska-Kucharek – socjolożka i ekspertka rozwoju osobistego osób dojrzałych, trenerka z zakresu obsługi klienta dla biznesu i administracji publicznej. Prowadząca omówiła praktyczne aspekty komunikacji, empatii oraz indywidualnego podejścia do każdego interesanta. Takie podejście ma na celu nie tylko usprawnić załatwianie spraw, ale przede wszystkim budować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów.
Szkolenie, prócz bloku teoretycznego, obejmowało także praktyczne ćwiczenia. Nie zabrakło przestrzeni na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Każdy mógł podzielić się swoimi obserwacjami i wymienić sugestiami, co do obsługi seniorów. Przekazana wiedza pozwoliła spojrzeć na zagadnienia administracyjne z perspektywy osoby starszej. Dzięki interaktywnej formie spotkania każdy urzędnik mógł wczuć się w rolę seniora i zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami osób starszych.
– Jako pomysłodawca i koordynator projektu „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego” mamy nadzieję, że przeszkolenie urzędników w zakresie obsługi seniora będzie miało pozytywny wpływ na podniesienie jakości obsługi seniorów w urzędzie. Dziękujemy wszystkim reprezentantom gmin za udział w szkoleniu i zapraszamy do śledzenia kolejnych inicjatywy na rzecz osób starszych – mówi Agnieszka Łeszczyńska, koordynatorka projektów senioralnych w Stowarzyszeniu W.A.R.K.A.
Zadanie pn. „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego” realizowane w ramach projektu grantowego „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027