Turystyka łączy pokolenia

Turystyka łączy pokolenia

23 sierpnia 2014r warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka po raz kolejny zaprosił miłośników turystyki na wycieczkę na trasie Niepokalanów, Nieborów Arkadia i Bolimów.  Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu „Działaj Lokalnie” pt. „Turystyka łączy pokolenia”.

Rozpiętość wiekowa była duża. Ruszyli z nami  młodzi i seniorki, powyżej osiemdziesiątego roku życia. Pogoda, wcześniej już zamówiona, rozpieszczała nas niezbyt wysoką temperaturą i ciepłymi promieniami słońca. Wyruszyliśmy spod PSP nr2 w Warce i  po dwugodzinnej, miłej podróży dotarliśmy do Niepokalanowa. Obejrzeliśmy Panoramę  Tysiąclecia i wysłuchaliśmy historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Po Muzeum Maksymiliana Kolbe oprowadził nas o. franciszkanin zapoznając z dziejami Niepokalanowa, Bazyliki Mniejszej, chrześcijaństwa i męczeństwa Maksymiliana Kolbe. Odwiedziliśmy również Muzeum Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie założonym w 1931r. oraz  Muzeum Papieskie, gdzie zobaczyliśmy fiata 130, z którego korzystał Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979r oraz samochód –kaplica, w którym papież wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987r.

Po pałacu w Nieborowie, który od czasów powojennych pełni rolę muzeum, oprowadzał nas przewodnik z łódzkiego PTTK. Historia pałacu, którego początki sięgają XII wieku  i ogrodu w stylu francuskim, jest bardzo bogata. Przewijają się tu znane wszystkim nazwiska: Nieborowscy, Radziejowscy, Lubomirscy, Ogińscy i Radziwiłłowie. W ogrodzie, w bogatym i ciekawym drzewostanie, można zobaczyć najstarszy w Polsce platan.

Przewodnik zaprosił nas również do wspaniałego ogrodu w Arkadii, założonego przez  Helenę Radziwiłłową. Ogród ten, w stylu angielskim, zachwyca urodą drzewostanu, budowli z elementami sztuki antycznej i rzeźb antykizujących  oraz kopii dzieł antycznych. Arcydziełem sztuki architektonicznej jest Świątynia Diany.

W drodze powrotnej zawitaliśmy do Bolimowa, znanego z długotrwałych walk z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. W czasie I wojny przeprowadzone były w tych okolicach  próby  broni chemicznej z użyciem ciekłego chloru. Zawitaliśmy do dwóch pięknych świątyń i poznaliśmy ich historię. Odwiedziliśmy również okoliczny cmentarz w Huminie, na którym znajdują się prochy 1200 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie wykonywanych przez siebie ataków gazowych w 1915r oraz prochy 2500 żołnierzy, z okresu drugiej wojny światowej, ekshumowanych w 1990r z Cmentarza Wojskowego na Powązkach.  Nasza turystyczna wyprawa dobiegła końca. Czekała nas tylko droga powrotna, którą umilił wspólny, turystyczny śpiew.

Warecki oddział PTTK już teraz zaprasza na niezrealizowaną wcześniej wędrówkę po Warce trasą questową „Historia wareckich Żydów” oraz zwiedzaniem browaru. Zbiórka 5 września na miejskim rynku o godz. 16.30. Koszt: 5 zł członkowie i 10 zł pozostali turyści.

Do zobaczenia na trasie. 

Wycieczka zrealizowana została przez PTTK Oddział w Warce im. Wiktora Krawczyka w ramach projektu „Turystyka łączy pokolenia” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie W.A.R.K.A. 

 1. Partnerzy Samorządowi “Działaj Lokalnie”:
  • Miasto i Gmina Warka
  • Powiat Grójecki
  • Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w Warce

03 - Partnerzy Samorzadowi - Projekty z gminy Warka

 1. Biznesowi Partnerzy Strategiczni  “Działaj Lokalnie”: 

04 - Biznesowy Partner Strategiczny - Wszyscy

  • TRANS-MED – Dariusz Witkowski (gmina Warka)
  • PRZYBYSZEWSKI – Maszyny i Narzędzia do Sadu i Ogrodu – Konary (gmina Warka)
  • PRIMA Sp. z o.o. (gmina Warka)
  • BIOWET DRWALEW S.A. (gmina Chynów)
 1. Biznesowi Partnerzy  “Działaj Lokalnie”:
  • ABAKUS Kancelaria Podatkowa – Zofia Rachubińska (gmina Jasieniec)
  • KULCZ SERWIS – Marcin Łoski (gmina Grójec)
  • ŁAZUCCY Gospodarstwo Szkółkarskie (gmina Jasieniec)
  • AUTO-KURS Transport i Szkolenie – Andrzej Majewski (gmina Warka)
  • TAX SERWICE s.c. Kancelaria Podatkowa – Marta Cytryńska (gmina Grójec)
Udostępnij:
← Uczcijmy pamięć bohaterów II wojny światowej 1000 głosów i zmiana lidera →

Dodaj komentarz